DA LI ĆE SE ZAPADNI PSI RATA BORITI S ASADOVIM TIGROVIMA Na koje strane borce mogu da računaju zaraćene strane
foto AP, printscreen

Ukrajinski zvaničnici su saopštili da bi s lagera bivših članica Varšavskog pakta, Poljske, Slovačke i Bugarske, mogli da dobiju 70 aviona - 56 lovaca MiG-29 i 14 jurišnika Su-25. Bugarska i Slovačka su ove informacije demantovale, a i Poljska je izrazila skepsu prema mogućnosti da svoje MiG-ove pokloni Ukrajini. Pored opreme, ukrajinski ministar inostranih poslova Dmitrij Kuleba najavio je dolazak čak 20.000 plaćenika iz čitavog sveta počevši od Nigerije, preko Evrope, do Velike Britanije i SAD.

Time što tolerišu odlazak svojih građana u rusko-ukrajinski rat zapadne zemlje svesno krše svoje zakone usvojene pre deset godina, koji za odlazak na strana ratišta propisuju stroge zatvorske kazne. Takođe, postavljaju se pitanja ko finansira ratovanje plaćenika na strani ukrajinske vojske i da li postoje neki kriterijumi prilikom regrutacije? Strani plaćenici i dobrovoljci u ukrajinskoj armiji prisutni su odavno.

Upečatljiv je primer Krejga Lenga, bivšeg američkog vojnika koji je ratovao u Avganistanu i Iraku. On u ukrajinsku vojsku stupa 2015. godine i nakon godine službe vraća se u otadžbinu. Tamo je 2018. godine počinio iz koristoljublja dvostruko ubistvo. Pre nego što je istraga otkrila njegovo učešće u zločinu, Leng je pobegao u Ukrajinu. Uprkos zvaničnom zahtevu SAD, Ukrajina je odbila da Krejga Lenga isporuči. Ruku na srce, čini se da na ovoj ekstradiciji nisu previše insistirali ni u Vašingtonu.

PUTIN SPREMAN DA BACI TERMONUKLEARNU BOMBU Jezivo upozorenje analitičara - još mnogo Ukrajinaca će morati da UMRE

Da li je broj od 20.000 stranih plaćenika koji su krenuli u Ukrajinu preteran, teško je proceniti. General Igor Konašenkov, portparol ruskog ministarstva odbrane, saopštio je da je u Mariupolju opkoljeno oko 200 plaćenika iz Hrvatske. Otprilike toliko se u ukrajinskoj armiji bori i Belorusa nacionalista, protivnika režima predsednika Aleksandra Lukašenka.

Iz Kijeva tvrde da računaju još Gruzijsku legiju i bataljon „Džohar Dudajev“, sastavljen od Čečena protivnika Ramzana Kadirova. Po onome što su na televiziji prikazali, u ukrajinskoj armiji Čečena teško da ima za četu, a kamoli bataljon.

Dolazak bivših pripadnika specijalnih snaga NATO zemalja bio bi svakako koristan za ukrajinsku vojsku, ali pitanje u kojoj meri. Takođe, nejasno je da li bi od stranih boraca bile formirane posebne jedinice ili bi oni u manjim formacijama bile pridružene snagama na frontu. Iz ruskog ministarstva odbrane sve potencijalne strane plaćenike upozorili su da oni ne podležu ženevskim konvencijama postupanja s ratnim zarobljenicima i da im, u najboljem slučaju, sledi krivični progon. U prevodu, za njih je rezervisan metak u čelo.

Ruska armija nema potrebu da stihijski angažuje plaćenike iz belog sveta, međutim čini se da bi joj pomoć jedne strane jedinice prijateljske države i te kako dobro došla. Reč je o 25. diviziji za specijalne namene Sirijske arapske armije, legendarnim Asadovim „tigrovima“. Srpski Telegram kanal Borbeni efektivi, pozivajući se na ruske izvore, javio je još u petak da su delovi ove jedinice, koja broji oko 4.000 prekaljenih ratnika, s komandantom generalom Suheilom el Hasanom na čelu, odleteli u Ukrajinu.

RUS KOJI JE PUTINU PISAO GOVORE OTKRIO Napad na Ukrajinu nema veze sa NATO i Amerikom! Invazija je počela zbog JEDNE STVARI

Asadovi „tigrovi“ su tokom prethodne decenije izvodili čudesne operacije i iz svih bitaka, a bilo ih je više od 30, izašli su kao pobednici. Danas u svetu teško da postoji oružana formacija koja je osposobljenija za ulične borbe od njih. Posebna priča je njihov komandant Suheil el Hasan, koji je godinama odbijao generalski čin da bi mogao da se s svojim vojnicima bori na prvim linijama. Tokom građanskog rata u Siriji izgradio je odlične odnose s ruskim vojnim i političkim vrhom. Od predsednika Putina 2015. godine odlikovan je Ordenom prijateljstva, a 9. maja 2018. uručen mu je i orden Suvorova.

Dakle, nema nikakve sumnje da bi, ukoliko zatreba, ruska vojska u Ukrajini mogla da računa na podršku Asadovih „tigrova“. Njihov učinak na bojnom polju bi, prema procenama, znatno prevazišao doprinos desetina hiljada stranih plaćenika u ukrajinskoj armiji.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
NEOBAVESTEN

08.03.2022 07:57

Ne rekoste i koliko je Srba u Ukrajini na Ruskoj strani.