BRIKS SVE VAŽNIJI Sudbina Ukrajine ne zavisi samo od SAD i Evrope
Shuterstook

Iako se radi o savezu sa nekim zajedničkim ciljevima, rat u Ukrajini je dodatno zakomplikovao odnose nekih od njih.

Naravno, kako je glavni učesnik rata u Ukrajini Rusija, Hil se najpre usredsredila na odnose Moskve i ostalih članica saveza.

- Putin i Rusija se svakako nadaju da je rat potkopao prethodnu globalnu jednačinu nakon 1945. godine. Moskva namerava da izađe iz rata fokusirajući se na proširenje svoje uloge i uticaja u multilateralnim organizacijama poput BRIKS-a iz kojih su Sjedinjene Države i kolektivni Zapad isključeni – rekla je ona na nedavnoj konferenciji Lenart Meri 2023.

Međutim, kako kaže ipak se u organizaciji ističe Kina.

- Ali vredi napomenuti da se unutar grupacije BRIKS, upravo zbog rata, Rusija vidi kao neko ko se sve više oslanja na Kinu, a manje kao nezavisni globalni igrač. Kina jasno dominira u BRIKS-u i želi da iskoristi tu organizaciju za konsolidaciju svojih regionalnih i globalnih pozicija. Peking vidi SAD kao neprijatelja svojih ambicija i Moskvu kao važnu protivtežu Vašingtonu – kaže Hil.

Prema njenim rečima, Kina ne podržava agresiju Rusije na Ukrajinu, ali američki stav o Kini i Tajvanu, izaziva zabrinutost u Pekingu da Vašington vidi rat u Ukrajini kao probu za sukob sa Kinom.

Zatim je tu Brazil, koji ceni Kinu kao protivtežu Sjedinjenim Državama, kaže analitičarka.

- Kao i u Kini, usijana američka retorika o ratu u Ukrajini oblikovala je percepciju sukoba u Brazilu. Neke brazilske elite i zvaničnici vide rat u Ukrajini kao „prvi posrednički rat u 21. veku između Sjedinjenih Država i Kine! Za njih je Rusija već podređena Kini i oslabljena kao akter izvan svog susedstva – rekla je Hil.

Situaciju sa Indijom ocenjuje kao prilično komplikovaniju.

- Indija želi da igra veću ulogu u Indijskom okeanu, ali, za razliku od Brazila, vidi Kinu kao pravu bezbednosnu pretnju - posebno na Himalajima gde su se dve zemlje sukobile oko teritorije. Za Nju Delhi, Vašington je nestalan izvor podrške, dok je Moskva glavni snabdevač oružjem i municijom. Indija strahuje od zavisnosti Rusije od Kine. Od svih država članica BRIKS-a, Indija je u najtežoj političkoj situaciji. Želi da prati Kinu i Rusiju unutar BRIKS-a, ali i da i dalje održava odnose sa SAD – zaključila je Hil.

Potencijalni novi članovi i nove komplikacije u BRIKSU

U međuvremenu se govori i o mogućem proširenju BRIKS-a, pa se kao potencijalni članovi pominju i Egipat, Argentina, UAE, Saudisjka Arabija, Alžir, Bangladeš i Iran.

Od njih je Fiona Hil istakla Saudijsku Arabiju i Iran.

- Saudijska Arabija, među kandidatima za BRIKS, vidi da američka moć slabi na Bliskom istoku nakon njenog vojnog povlačenja iz Iraka, Sirije i Avganistana. U želji da se pridruži BRIKS-u, Saudijska Arabija želi da iskoristi prednosti globalne moći i trgovinskih promena. Kina je glavni uvoznik bliskoistočne nafte, značajan regionalni investitor i nedavni posrednik u odnosima Saudijske Arabije sa Iranom i Jemenom. Za Saudijce, Rusija je faktor u energetskim kalkulacijama na Bliskom istoku, kao i u Siriji, i nudi joj nove ekonomske mogućnosti jer ruska preduzeća prebacuju novac i aktivnosti u region Zaliva kako bi izbegla sankcije Zapada. Iran, s druge strane, očajnički traži ekonomsko olakšanje. Preko BRIKS-a vidi priliku da promeni svoj status regionalnog otpadnika i da nastavi na nedavnom približavanju Saudijskoj Arabiji uz posredovanje Kine. Teheran veruje da je rat u Ukrajini potkopao Evropu kao nezavisni izvor moći i ponovo je potčinio Vašingtonu. Iran oseća slabost SAD uoči američkih predsedničkih izbora 2024. i šansu da igra drugačiju međunarodnu igru. Iran već daje Moskvi oružje za upotrebu protiv Ukrajine – rekala je Fiona Hil.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading