"PRED NJIMA POKLEKNU I NAJHRABRIJI" Ovo rusko oružje je najveća noćna mora ukrajinske vojske, porede ga sa vatrenim katapultom!
Foto: Printscreen/Ministarstvo odbrane Rusije

Debela Berta je s kalibrom od 420 mm stremila biti najrazornija haubica u svetskoj istoriji te s 15 kilometara dometa najmoćnije i najdalekometnije oružje nemačke vojske. ‘Krštena‘ je po debeloj supruzi vlasnika fabrike koja je proizvela, Gustava Krupa. U borbi se, međutim, ova haubica pokazala neskladnom zbog svoje velike mase koja je diktirala njene fatalno spore transporte s položaja na položaj. Slična bolest, čini se, koštala je s vremenom i mnoge ruske ‘Tulipane‘ u Ukrajini, ako je verovati podacima da je uništeno čak 18 od 50 ovih mašina.

Reč je o glomaznim vozilima na gusenicama od 30 tona koja iza sebe vuku minobacače kalibra 240 milimetara. "Tulipani" su u stanju svoje mine od čak 130 kilograma baciti i do deset kilometara u daljinu. Jedinstveno su destruktivni, naročito tokom opsada, opisuje ih Forbs. Čak i kad promaše precizniji cilj, ‘Tulipani‘ stvaraju velike psihološke lomove i svojim stravičnim detonacijama iscrpljuju neprijateljske trupe.

Rat u Ukrajini

Bram Janssen (STF)

 

 

Brojni su vojni stručnjaci isticali da su se Ukrajinci od prvog dana posebno trudili izbaciti 2S4, odnosno ruske ‘Tulipane‘ iz njihove ratne funkcije. Oni su odavno postali prioritet za ukrajinsku protivbaterijsku vatru, a kad se uzme u obzir samo npr. iskustvo Izraelaca u ratu protiv Sirije 1973. godine, nije teško shvatiti ni zašto.

"Kad je sirijska vojska rasporedila sovjetske minobacače od 240 mm u Jomkipurskom ratu protiv Izraelaca, čak i najhrabriji borci podlegli su mentalnom umoru pod njihovim nemilosrdnim bombardovanjem", posvedočio je svojedobno izraelski veteran Alon Harksberg. Sovjetska vojska je slične opsadne minobacače od 240 mm koristila i tokom Drugog svetskog rata: ‘Tulipan‘ 2S4 je zapravo njihova mobilna varijanta koju su Sovjeti razvili 1950-ih kao zamenu za starije ratno oružje.

Sovjetska vojska imala je stotine ‘Tulipana‘ 2S4, i većina njih je pohranjena u skladišta nakon raspada SSSR-a. Nekoliko ih je, međutim, stavljeno u funkciju prilikom dve ruske vojne kampanje u Čečeniji. Ovi ogromni minobacači daleko su najzaslužniji za čuveno rusko sravnjivanje glavnog čečenskog grada Groznog sa zemljom. Većinu zgrada u Groznom devedesetih i 2000-ih razorili su ‘Tulipani‘, a iz njih je tada ispaljeno na hiljade mina ‘stokilašica‘. Kad bi ‘Tulipan‘ 2S4 pogodio zgradu od pet spratova, njegova mina strmoglavila bi se neretko kroz etaže sve do drugog sprata pre nego što bi eksplodirala. Za potpuno rušenje zgrade takve veličine bile su potrebne samo dve granate ovoga ruskog minobacača, svedočili su čečenski separatisti koje je finansirao Zapad.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading