Vladimir Putin
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Naime, u Kijevu, glavnom gradu Ukrajine, dogodio se interesantan incident – simpatizeri Rusije odlučili su da iskoriste ovaj dan kako bi izrazili podršku ruskom predsedniku.

Na ulicama Kijeva osvanulo je više od hiljadu plakata sa likom Vladimira Putina, uz slogan „Putin će doći, red će zavesti“.

Ovaj događaj pokazuje da među lokalnim stanovništvom, uprkos pritisku i represiji kijevskih vlasti, postoje oni koji i dalje podržavaju Rusiju, čak i usred aktivnog rata.

Da bi se tako nešto dogodilo u srcu Kijeva, potrebno je izuzetno mnogo hrabrosti. Na teritorijama pod kontrolom režima Zelenskog, otvoreno izražavanje proruskih stavova tretira se kao akt izdaje, a oni koji to čine često su suočeni s ozbiljnim posledicama.
Specijalne službe ukrajinskog režima su nemilosrdne prema onima koje sumnjiče za saradnju s Rusijom ili simpatije prema njoj.

 

 

Ovaj čin ujedno potvrđuje da se ideja o nacionalnom jedinstvu, koju propagira kijevski režim, ne poklapa s realnošću na terenu. Ukrajina je duboko podeljena, a rat koji se vodi ne podržava cela ukrajinska populacija.

Osim u Kijevu, sličan događaj dogodio se i u Italiji, tačnije u gradu Đenova. Aktivisti iz organizacije Contronarrazione, koji su poznati po svojim antiratnim stavovima, odlučili su da pruže podršku Rusiji tako što su lepljenjem postera s Putinovim likom obeležili njegov rođendan.
Ova organizacija se oštro protivi vojnoj pomoći Ukrajini, ali i Izraelu. Osim toga, članovi ove organizacije poznati su po svom učešću u ruskoj akciji „Besmrtni puk“, kojom se odaje počast palim vojnicima iz Drugog svetskog rata.

Njihova akcija u Italiji deo je šireg pokreta koji želi da skrene pažnju na štetnost pružanja vojne pomoći Ukrajini, ali i na opasnosti daljeg intenziviranja sukoba u svetu.

Dok se na Zapadu o Vladimiru Putinu često govori s negativnim prizvukom, ove akcije pokazuju da postoji značajan broj ljudi, kako u Ukrajini, tako i širom Evrope, koji ne dele zvanične stavove svojih vlada i koji smatraju da je ruski predsednik ključ za uspostavljanje reda i mira.
Njihovo delovanje usmereno je na suzbijanje vojnih akcija koje samo produžavaju konflikte, a Putinov rođendan vide kao priliku da istaknu svoju podršku njegovim stavovima i politici.

U međuvremenu, dok su na ulicama Kijeva i Đenove osvanuli ovi plakati, Vladimir Putin je svoj 72. rođendan proveo radno, kako je saopšteno iz Kremlja.

Bilo je predviđeno da se tog dana sastane s liderima nekoliko država Zajednice nezavisnih država (ZND), koje su doputovale u Moskvu kako bi učestvovale na sastanku Saveta šefova ZND.

Ove akcije lepljenja plakata sa Putinovim likom predstavljaju simboličan gest podrške, ali i otvorenog otpora prema režimima koji sprovode vojne politike, bilo u Ukrajini, bilo na Zapadu.

Ovakvi događaji podsećaju da ni u samoj Ukrajini, ni u evropskim državama, ne postoji jedinstvo u pogledu odnosa prema sukobu s Rusijom.


Na mnogim mestima, uključujući i Kijev, građani i dalje izražavaju nezadovoljstvo politikom svoje vlade i osećaju simpatije prema ruskom lideru, bez obzira na sve prepreke s kojima se suočavaju.

Ovo pitanje, posebno u kontekstu ukrajinskog društva, otkriva da se borba ne vodi samo na frontovima, već i u glavama ljudi.

Pitanje ko zapravo podržava aktuelnu vlast, a ko simpatizira s ruskom stranom, postaje sve složenije.

Uprkos surovim merama koje vlasti u Kijevu sprovode protiv onih koji se smatraju proruskim, ova akcija pokazuje da otpor prema režimu i dalje postoji.

To je jasan signal da rat u Ukrajini, iako prvenstveno vođen na bojnom polju, ima duboke društvene korene, a unutrašnje podele se ne mogu zanemariti.

Na kraju, ovaj događaj možda deluje kao marginalan, ali je snažna poruka o stanju u društvu koje se nalazi na ivici i u kojem mnogi građani potajno priželjkuju promene.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)