Vladimir Putin
Foto: EPA/EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Navodno uz pomoć Katara kao posrednika, Ukrajina želi da oživi pregovore koji su bili blizu dogovora pre nego što ih je prekinula ukrajinska invazija na Kursk.

- Ovo su vrlo rani razgovori o pokretanju nečeg novog. Sada govorimo o energetskoj infrastrukturi rekao je neimenovani diplomata.. Drugim rečima, čini se da obe zemlje pokušavaju da zaustave dalju devastaciju, piše list.

Situacija u Ukrajini je posebno dramatična jer je reč o mnogo manjoj zemlji iz koje su još pre godinu dana stizali izveštaji da je 95 odsto energetske infrastrukture uništeno ili oštećeno. FT navodi i da je jasno da oba naroda ponovo pokušavaju da pronađu put do mira. Hoće li "hrabri" salonski ratnici iz političkih koridora Zapada sa "višim" i "važnijim" ciljevima od hitnog zaustavljanja tragedije koja je do sada odnela desetine, možda i stotine hiljada života, a raselila 15 miliona ljudi, hoće li im to dozvoliti? Prvi izveštaj je ipak veoma obazriv.

Deeskalacija?

"Sporazum bi označio najznačajniju deeskalaciju od početka rata. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je ovog meseca da bi sporazum o zaštiti energetskih objekata mogao da ukaže na spremnost Rusije za šire mirovne pregovore. Moskva i Kijev su već smanjili učestalost napada na energetsku infrastrukturu poslednjih nedelja u okviru sporazuma postignutog između njihovih obaveštajnih agencija, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik. Kako se zima približava, Ukrajina se suočava sa ozbiljnim izazovima zbog opsežnih ruskih raketnih napada koji su uništili skoro polovinu njenih kapaciteta za proizvodnju energije. Nacija je sada u velikoj meri zavisna od svojih nuklearnih postrojenja i uvoza energije od evropskih partnera. I Kijev i Moskva su ranije prihvatili da je zaustavljanje napada na ukrajinsku energetsku mrežu i ruske kapacitete za preradu nafte u njihovom zajedničkom interesu", piše Fajnenšel tajms.

Ako su se dve strane zaista već složile da napade na ukrajinsku energetsku mrežu, kao i ruska naftna postrojenja treba prekinuti, stiče se utisak da bi nastavak rata, u kojem bi sukob bio ograničen na neku vrstu ograničene ratne igre sa velikim brojem žrtava, ne bi imalo mnogo smisla.

Šta je sa Kurskom?

Stiče se utisak da je za Ruse ključno pitanje u pregovorima šta da rade sa Kurskom, a Kijev i dalje smatra da su im potrebne rakete dugog dometa da bi Ruse naterali na popuštanje:

- Sve dok [Ukrajinci] hodaju zemljom u Kursku, Putin će ciljati energetsku infrastrukturu Zelenskog - rekao je izvor. Ukrajina i dalje planira da nastavi napade na ciljeve, uključujući rafinerije nafte, kako bi izvršila pritisak na Rusiju da pristane na pregovore, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik. Osim sposobnosti Kijeva za udare dugog dometa, koje su mu omogućile da gađa energetske ciljeve i vojne objekte unutar Rusije, "nemamo mnogo uticaja da [primorati Ruse] da pregovaraju", dodaju oni, opisuje situaciju FT. .

Uobičajena eksplozivna javna retorika obe strane, zapadnih medija i političara, do sada je prikrivala želju obe strane da smanje obim štete i stradanja, a sada smo preko FT saznali da je u Ukrajinu stigao novi mirovni predlog. :

Putin je prošle nedelje rekao da je Rusija spremna da razmotri "bilo kakve varijante mirovnih sporazuma na osnovu realnosti na terenu". Prethodno je zahtevao da Ukrajina preda punu kontrolu nad četiri regiona ratišta koje Moskva samo delimično zauzima, kao i potpuno ukidanje zapadnih sankcija. Ukrajina ove uslove smatra neprihvatljivim za bilo kakve potencijalne mirovne pregovore. Putin je rekao da je Turska, koja je pomogla u posredovanju u neuspelim nastojanjima da se okonča rat u proleće 2022, nedavno ponudila nove mirovne predloge koje je Ukrajina odmah odbacila. „Očigledno još nisu spremni. Lopta je u njihovom dvorištu“, rekao je ruski predsednik, prenosi FT.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading