Sestra Vedrane Rudan
Foto: Alo/Foto: Ataimages

Međunarodni beogradski Sajam knjiga otvoren je za posetioce i književnike 18. oktobra. Do 17. oktobra, ljubitelji književnosti mogu da pronađu svoje omiljene naslove i upoznaju mnoge autore, ali jedna vest je posebno rastužila.

Jedna od omiljenih književnica, Vedrana Rudan, ove godine neće moći da prisustvuje sajmu zbog zdravstvenih problema.

vedrana rudan

Printcreen

 

U znak poštovanja prema Sajmu knjiga, koji ima posebno mesto u njenom srcu, objavila je na svom portalu rudan-info autorski tekst pod nazivom "Beograde, volim te", koji prenosimo u celosti:

"Beograde, volim te"

"Kada sam saznala da imam rak, prvo što mi je palo na pamet bilo je da pozovem sve koji bi to trebalo da čuju od mene. Među prvima je bio vlasnik moje izdavačke kuće. Sećam se da sam mu bez uvoda rekla: "Ja imam rak, neću moći da dođem na Sajam knjiga".

Našla sam čoveka. Objasnila sam mu da me čeka težak tretman, skupo zračenje... Nisam bila baš koherentna jer mi je odmah rečeno da je moj rak "poseban", da preživljavam, uz obaveznu preventivnu hemoterapiju...

Niko od lekara nije uspeo da me ubedi da u mom slučaju hemoterapija može bilo šta za mene, pa sam je odbila. Nisam htela i ne želim da provedem poslednje dane podrigujući se i zureći u, kako su mi rekli, "verovatno krvave dlanove" i "verovatno krvave tabane".

Jebeš dlanove i tabane, zaradila sam za život. Dugo nisam slušala šta mi doktori govore, imam jak utisak da kada pričaju o mom karcinomu ne znaju ništa. Isključena sam, sastajem se sa njima jer na tome insistiraju oni oko mene, koji ne žele da čuju da sam smrtna. Njihova ljubav je dirljiva, žao mi je što pate, pomirila sam se sa svojim rakom.

Momci i devojke iz moje izdavačke kuće će biti tu, a neki drugi pisci će snimati mobilnim telefonima dok potpisuju knjige. Biće tu Jasmina, Tanja, Minka... Biće tu i Dejan, čovek koji mi je pomagao u najtežim trenucima mog života, a da ga nisam ni pitala, a kamoli očekivala. Trenutno sam u krvavoj borbi za sitni novac sa svojim američkim izdavačem, da mu kažem kakav je Dejan Papić, ne bi verovao.

Foto: Ataimages

 

Ne rade ni moje hrvatske kolege, koje jedan od najpoznatijih hrvatskih izdavača tretira kao nuklearni otpad. Bezosećajno kopile. Da, volela bih da zagrlim Dejana, iako ne volim da se grlim. Neću moći da ga zagrlim.

Ležaću na kauču kod kuće, kauč je žut i pomalo liči na fotelje iz jednog hotela na Terazijama, "našem" hotelu. Za mog supruga i mene, to nije hotel, on je već dugo naš beogradski dom i tim koji tamo radi su nam dragi ljudi.

Vlasnik mi šalje aparate za lečenje sve vreme dok sam bolesna, nudi mi svaku zamišljenu i nezamislivu pomoć. U mom Viberu su njegova srca i mudre izreke koje leče sve. Filip me zasmejava.

Nedostajaće mi doručak u stanu, pripreme za vaše nastupe, nervoza pred odlazak na Sajam gde će me čekati horda mojih čitalaca sa knjigom u ruci.

Previše sam tužna. Volim Beograd jako, jako dugo, njegov ubitačan ritam, njegove knjižare i "stari" sajam nakita, razgovore sa Slavkom koja je toliko puna života i planova i koja mi toliko pomaže da me boli. To boli.

Nemam ni jednu Tanju u Hrvatskoj koja bi mi grejala dušu, u Beogradu imam četiri Tanje. U Hrvatskoj nemam Flavija Rigonata. Da li uopšte razumeš moju agoniju? Svake godine, svake godine suprug i ja slavimo rođendane u Beogradu. Slavili smo ih.

Bilo bi mi drago da mogu da kažem, ako mogu da verujem, ljudi, vidimo se sledeće godine. Ne mogu. Ne verujem u to."

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading