POVREDA MINIRA KARIJERU Pucanje prednjeg ukrštenog ligamenta je mnoge vrhunske sportiste koštalo napretka u takmičenjima pa čak dovelo u pitanje i bavljenje sportom
Zbog svoje složene strukture a i zbog toga što je veoma opterećen, jer nosi skoro celu težinu tela, sklon je povredama.
Kako dolazi do povreda
Najučestalije povrede su povrede ligamenata. Istraživanja su pokazala da se u Nemačkoj pucanje ukrštenih ligamenata desi svakih sedam minuta. Prednji ukršteni ligament, koji spaja butnu kost i cevanicu, puca čak 10 puta češće od zadnjeg ukrštenog ligamenta. Povreda nastaje prilikom delovanja jače sile kad je koleno potpuno ispravljeno, savijeno ili u spoljašnjoj rotaciji dok je potkolenica fiksirana. Javlja se u vidu istegnuća, kao parcijalna ili totalna ruptura. Najčešće se dešava kod sportista koji treniraju fudbal, košarku, rukomet, skijanje, tenis ali i prilikom pada, jakog udarca u potkolenicu, te saobraćajke.
Simptomi
- bol, otok
- izlivanje krvi unutar kapsule
- nestabilnost zgloba
- smanjena pokretljivost
Oporavak i rehabilitacija
Podaci govore da pri lečenju svih povreda kolena, 30 odsto nosi rekonstrukcija prednjih ukrštenih ligamenata. Ukoliko se radi samo o istegnuću ligamenta, oporavak je brži i kraći. Za lečenje se koriste fizikalne, a po smanjenju otoka i kineziterapijske procedure. Ako je u pitanju pucanje ligamenta, neophodno je operativno lečenje - rekonstrukcija, odnosno presađivanje novog tkiva na popucali ligament. Ova procedura je uspešna u 90 odsto slučajeva, tako da mali broj ljudi posle operacije ima bolove ili osećaj nestabilnosti kolena.
Rehabilitacija nakon operacije započinje odmah po izlasku iz bolnice. Uključuje se fizikalna terapija za smanjenje bola, otoka, za povećanje cirkulacije i metabolizma, masaža samog kolena, čašice, okolnih mišića i tetiva (IT Band), ali i elektrostimulacija za vraćanje snage mišića prednje lože. Takođe, poželjni su: kineziterapijski tretman, statičke vežbe i vežbe istezanja za vraćanje amplitude pokreta, najpre ekstenzije, a potom i fleksije.
Posle četvrte nedelje od operacije pacijent dobija pun oslonac na povređenu nogu, pa se uključuju drugi oblici kineziterapije s opterećenjem i bez njega.
Do 16. nedelje od operacije se rade vežbe za jačanje donjih ekstremiteta, a nakon toga se uključuju i vežbe za jačanje celog kinetičkog lanca, kao i lagano trčanje.
U 17. nedelji pacijent je spreman da krene sa skokovima.
Celokupan oporavak traje šest meseci, ali se savetuje da se sa ozbiljnijom fizičkom aktivnošću sačeka do osmog meseca. Tada su sportisti u potpunosti spremni da se vrate na teren.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)