Za lakšu adaptaciju: Uradite ovo ako želite da smanjite negativan uticaj pomeranja sata na organizam
Da biste izbegli neprijatnosti, trebalo bi da sledite savete stručnjaka - sat ćemo pomjeriti za tili čas, ali posledice mogu trajati danima, dok se organizam ne adaptira!
Najčešće se javlja poremećaj sna, dnevna pospanost, gubitak koncentracije, glavobolja, osećaj preskakanja srca, malaksalost, razdražljivost i značajan pad raspoloženja. Znamo da sada pada mrak već oko 17 časova, a leti je to tek oko 20 časova, a gubitak dnevnog svetla utiče na mentalno stanje u smislu usporenosti i gubitka volje.
Ovo su saveti stručnjaka za lakšu adaptaciju za novo računanje vremena!
Pazite kada idete na spavanje
Održavanje redovnog ritma sna veoma je važno za celo zdravlje, pa će i ovo pomeranje od jednog sata imati efekta na organizam. Održite ritam odlaska na spavanje i ustajanja, kako bi se telo prilagodilo promeni.
Izađite u šetnju
Boravak na sunčevoj svetlosti stimuliše telo, pa će vam pomoći da se izborite s pospanošću ili iscrpljenošću. Sunce nam pomaže i da sintetišemo vitamin D koji je važan za imunitet. Pročitajte i u kojim namirnicama ga ima najviše!
Ne preterujte s kafom
Možda ćete posegnuti za dodatnom šoljom kako biste se razbudili, ali ne bi trebalo da preterate s kofeinom, telo će biti preterano stimulisano i nećete moći da zaspite zbog čega će ritam biti dodatno poremećen.
Ne vežbajte
Zvuči neobično, obično nas vežbe ispunjavaju energijom, dobre su za raspoloženje, održavanje telesne težine i zdravlje kardiovaskularnog sistema. Ali, nekoliko sati pre spavanja ne bi trebalo da se bavite fizičkom aktivnošću, jer će ona poslati "pogrešni" signal telu da ostane budno.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)