Ima terapeutski efekat: Ovaj kućni posao utiče na smanjenje stresa
Rezultati su pokazali da su učesnici kroz pranje posuđa imali izraženiju svest o sebi i okolini, veću inspiraciju i kreativnost, a smanjenju nervozu, a istraživači kažu da nije samo pranje posuđa terapeutsko; tako na nas navodno deluje svaki posao koji obavljamo rutinski, bez da o njemu puno razmišljamo.
– Pranje veša, usisavanje, skupljanje lišća ili branje voća delovaće isto kao pranje posuđa; primoraće vas da samo ‘budete prisutni’.
To je, dodaju, jedan od razloga zašto se u raznim mentalnim i terapijskim ustanovama s pacijentima sprovode slične radno okupacijske terapije s kojima se vežba svesnost, ali i održava mentalna i fizička snaga.
A uz to što nas smiruje i čini zadovoljnijima, neke su studije pokazale da ručno pranje suđa poboljšava našu crevnu floru, što rezultira i sa smanjenim alergijama.
Tako je pokazala Švedska studija iz 2015. godine u kojoj je učestvovalo 1.000 roditelja male dece: deca roditelja koji su svoje posuđe kod kuće prali ručno mnogo su ređe oboljevala od kožnih ekcema, astme i polenske groznice.
Naime, ‘higijenska hipoteza’ kojom se ova studija vodila kaže da zahvaljujući sve češćoj upotrebi antibakterijskih sapuna i sredstva za dezinfekciju ruku, te premalo vremena provedenom u prirodi uz životinje, deca više nisu ni blizu izložena tolikom broju bakterija i drugih mikroorganizama kao pre, zbog čega im imunološki sistem ne nauči da prepozna koji su mikrobi bezazleni, a protiv kojih se treba boriti.
To je prema mnogim lekarima i razlog prečestog razboljevanja i raznih alergija, od polena do alergija na hranu.
Različite su studije uz navedeno pokazale i da ručnim pranjem posuđa trošimo puno manje vode i struje nego paljenjem mašine, manje smo izloženi hemikalijama i operemo ga bolje nego ijedan uređaj.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)