MUKE TANTALOVE Šta je to gonartroza, kako se dobija i kako najlakše da se izleči
Gonartroza ili artroza kolenog zgloba predstavlja degenerativne promene koje nastaju u zglobu kolena, piše Master Physical. One se dešavaju na hrskavici koja se prvo istanjuje, a kasnije hrskavica može u potpunosti da se istroši i nestane, a uglavnom su povezane sa starenjem. Uporedo s tim i zglobna čaura menja oblik, sinovijalna tečnost se menja, ligamenti su napeti, mišići oslabljeni. Na rendgenskom snimku se na ivicama kostiju mogu uočiti koštane naslage nalik trnu, kao i suženje zglobnog prostora. Osoba koja boluje može godinama da bude bez tegoba jer postoji period pogoršanja i smirivanja.
Kako da uočite tegobe
U prvoj fazi, bol se javlja samo prilikom hoda i povećava se ako je teren neravan, pri hodu nizbrdo ili silasku niz stepenice. U početku bol nije jak, a vremenom će se javiti pucketanje, ukočenost zgloba. Tegobe su praćene otokom, pa je ispružanje ili savijanje noge otežano ili nemoguće. Usled bola, a i štednje noge prilikom oslonca, dolazi do atrofije velikog butnog mišića. Može doći do klecanja, nestabilnosti i prilikom hoda. U poodmakloj fazi može doći i do deformiteta zgloba.
Smanjite tegobe bez doktora
* Ako je došlo do povrede, ne mirujte više od sedam do 10 dana kako ne bi došlo do atrofije mišića i pojačavanja tegoba. Ispod kolena postavite urolan peškir.
* Ukoliko se pojavio otok, masirajte ledom, ali ne duže od 15 minuta. Ponavljajte u toku dana.
* Nošenje stabilizatora od elastičnog materijala ili postavljanje ortoze.
* Kupite hladne gelove ili gelove koji deluju analgetski i antiinflamatorno i utrljajte na koleno.
* Uzmite ibuprofen, ali ako se tegobe ne smanjuju za tri dana, obavezno se javite lekaru.
Prepoznajte faktore rizika
Kao glavni faktor je ponavljanje traume zgloba i često izvođenje istih pokreta (sportisti, parketari, keramičari). Nošenje neudobne obuće ili obuće sa visokom potpeticom, takođe ima uticaja. Gonartroza se najčešće javlja kod žena posle menopauze zbog nedostatka hormona estrogena. U faktore rizika se ubraja i nasledna gojaznost i oboljenje kolena.
Koraci u lečenju
Ne može se izlečiti, ali ovaj proces je moguće usporiti. Poželjno je smanjenje težine, umerena fizička aktivnost i izbegavanje dugotrajnog sedenja i stajanja. U akutnoj fazi rezultate daje i fizikalna terapija i kineziterapijski tretman. Često se primenjuje ubacivanje krvne plazme direktno u zglob.
Sedam vežbi za koleno
1. Lezite na pod s opruženim nogama. Povucite stopala ka sebi i zategnite koleno, zadržite pet sekundi.
2. Lezite na pod s opruženim nogama. Povucite stopala ka sebi i zategnite koleno. Podižite nogu od podloge, ne više od 10 do 15 stepeni, zadržite pet sekundi i spustite.
3. Lezite na pod s opruženim nogama. Povlačite stopala po podlozi ka sebi savijajući koleno a potom, ne spuštajući natkolenicu, opružite koleno i tako opruženu nogu spustite na podlogu.
4. Oslonite se leđima o zid, spuštajte se u čučanj tako da ugao u kukovima i kolenima ne bude 90 stepeni.
5. Radite iskorak ka napred, unazad i bočno.
6. Sedite i ustajte sa niske stolice.
7. Idite uz stepenice.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)