Obratite pažnju: Ukoliko ujutro nemate apetit ovo su mogući razlozi
Foto: Shutterstock

Obilna večera

Ako ste večerali kasno i dosta, male su šanse da ćete odmah po ustajanju biti gladni. To posebno važi u slučaju da je vaš obrok sadržao dosta masti i proteina, jer vas oni čine sitijim. Naš savet je da večerate ranije, a za doručak jedete više, ali nije tragedija i ako nastavite po starom, pod uslovom da unosite dovoljno hranljivih materija u svoj organizam.

Prirodna fluktuacija nivoa pojedinih hormona

Istraživanja su pokazala da dok spavamo nivoi pojedinih hormona fluktuiraju. To objašnjava zašto nam je ponekad ujutru visok nivo adrenalina, a poznato je da lučenje ovog hormona usporava varenje hrane. S druge strane, ujutru je hormon grelin na najnižem nivou, a on je direktno odgovoran za naš osećaj sitosti.

Anksioznost i depresija

Teško je osećati entuzijazam za bilo šta kada imamo psihičke probleme ili se brinemo oko nečega, pa tako i za redovno obedovanje. Postoje i slučajevi kada ljudi više jedu kada su nervozni, ali oni uglavnom ne pate od ozbiljne psihičke boljke. Ako ste depresivni, trebalo bi da se obratite doktoru, bilo da imate slab ili normalan apetit.

Trudnoća

Poznato je da mnoge žene osećaju jutarnju mučninu u prvom tromesečju trudnoće. Zbog toga one manje jedu, posebno ujutru.

Bolest

Respiratorne infekcije, kao što su obična prehlada, grip i upala pluća, utiču na smanjenje apetita. One takođe smanjuju naš osećaj mirisa i ukusa, a neke od njih izazivaju i mučninu i vrtoglavicu. Važno je, međutim, da i u takvim trenucima jedemo dovoljno. Lekari preporučuju dijetu u koju spadaju supa, krekeri, banane, čajevi, pirinač i druga laganija hrana.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading