NEPRIJATAN BOL U VRATU Moderan način života je najčešći uzrok cervikalnog sindroma kod mladih, a javlja se čak i kod dece
Foto: Shutterstock

Istraživanja su pokazala da 12 do 18 odsto ukupne populacije trenutno pati od problema u vratu. Do pre šest-sedam godina problemi su se uglavnom dešavali kod osoba starijih od 40 godina, ali poslednjih godina zabeležen je i nagli porast problema kod dece i omladine, kažu u Centru za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i fitnes "Master Physical".

Kako nastaje

Faktori koji utiču na nastanak tegoba su višestruki:

*životni stil - savremen način života koji obuhvata smanjenu fizička aktivnost, dugo sedenje i rad ispred kompjutera, položaj ruke na mišu, stres, spavanje na neadekvatnom jastuku, poslovi koji zahtevaju prinudni položaj (stomatolog, farmaceut, frizer…)

*povreda - trauma, pad, saobraćajni udes

*bolesti - osteoporoza, degenerativni problem, osteoartritis

Kod dece pre svega zbog nepravilnog sedenja u školi, dok uče, igraju igrice na telefonu ili tabletu, težine školske torbe, zbog neadekvatnih sportskih aktivnosti, brzog i naglog rasta.

NEPRIJATAN BOL U VRATU Moderan način života je najčešći uzrok cervikalnog sindroma kod mladih, a javlja se čak i kod dece

Foto: Shutterstock

 

Kako se manifestuje

Problemi se ispoljavaju u vidu bola u vratu i ramenom pojasu kao glavobolje, nesvestice, osećaja trnjenja duž ruku ili lica, zujanja u ušima, zamagljenog vida, ograničene pokretljivosti glave i vrata, povećanja mišićne napetosti…

Sprečite a ne lečite

Svi mi u početku zanemarujemo tegobe koje su samo dosadne, a mi nismo životno ugroženi. Okrećemo se medikamentnoj terapiji uzimajući analgetik i rešavamo problem. Naravno, rešavanjem posledice, odnosno bola, nismo rešili uzrok problema. Ukoliko i dalje nastavimo s istim aktivnostima i prinudnim položajem, dugotrajnim opterećenjem dolazi do pojave hroničnog problema. S jedne strane, jedni mišići se aktiviraju i preko svog maksimuma, što rezultira njihovim skraćenjem i ukočenjem, dok su drugi nedovoljno angažovani, što dovodi do njihove atrofije ili slabosti. Usled disbalansa u mišićnoj snazi, vremenom će doći i do problema sa zglobovima vratne kičme koji se kao i svaki drugi zglob troše i povređuju, pa će se javiti degenerativne promene na kičmenim pršljenovima i diskusima, često sa iritacijom i kompresijom (pritiskom) nervnih struktura.

NEPRIJATAN BOL U VRATU Moderan način života je najčešći uzrok cervikalnog sindroma kod mladih, a javlja se čak i kod dece

Foto: Shutterstock

 

Fizikalne procedure

Međutim ukoliko su problemi toliki da ometaju svakodnevne životne aktivnosti, onda se primenjuje lečenje koje zavisi od simptoma, tačnog problema, dužine trajanja tegoba… Ukoliko bol prelazi prag tolerancije, onda su neophodne fizikalne procedure. One utiču na obezboljavanje, ali u nekim slučajevima nisu dovoljne da bi se problem rešio u potpunosti. U tom slučaju pacijenti se uključuju u tretman kineziterapije u okviru koga se po odgovarajućem planu i programu rade vežbe istezanja, mobilnosti i jačanja mišića vrata, ramenog pojasa, ruku i trupa. Veliki problem je što se mnogi pacijenti nakon uspešno završene terapije vraćaju uobičajenim navikama, lošem držanju tela i neaktivnosti i prestaju da se bave svojim problemom.

Rešenje na duge staze

Ukoliko želimo da problem rešimo na duge staze, moramo da promenimo navike u radu i svakodnevnom životu. Prevencija igra veoma važnu ulogu i podrazumeva ublažavanje ili eliminisanje faktora koji dovode do stvaranja problema. Dovoljna je umerena fizička aktivnost, lagane vežbe sa dosta istezanja, upotreba adekvatnog jastuka, češća promena položaja i pravljenje manjih pauza u toku rada, postavljanje potpore za pravilno držanje leđa, ali i potpore za šaku prilikom rada na mišu, pravilno sedenje.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading