ISCELJUJUĆA MOĆ SMEHA Saznajte kako "smeh joga" utiče na zdravlje i vitalnost
Foto: Shutterstock

"Smeh joga" je nastala u Indiji, njen osnivač je indijski lekar opšte prakse Madan Katarija. On je izučavao kako može da unapredi zdravlje svojih pacijenata, isprobavao je razne tehnike i u jednom momentu došao je i do smeha. Vrlo brzo je uočio velike dobrobiti, pre svega zdravstvene, a s vremenom i ostale, koje se odnose na emotivno i mentalno telo.

U početku, njegov koncept su ismevali, ali, on je bio istrajan i iz nedelje u nedelju držao je časove u "smeh klubu" (na samom početku, 1995. godine, bilo je samo pet članova), jer je duboko verovao da je smeh najbolji lek. Danas postoje na hiljade smeh klubova širom sveta, ljudi imaju ogromne koristi od smeha i smatraju ga jednim od najboljih načina za oslobađanje savremenog čoveka od nagomilanog stresa u telu.

  žena

Foto: Shutterstock

 

 

Čas "smeh joge" se sastoji od vežbica pokretanja smeha (gde se igramo, vizuelizujemo, maštamo i budimo razigrano dete u nama) i vežbi disanja. Smejemo se bez ikakvog razloga, ali sa namerom da nam bude dobro. Postoje tri razloga koja moraju biti ispunjena da bi smeh bio delotvoran:

Treba da bude održiv - mi se obično smejemo oko 2-3 minuta na neku šalu ili vic, a da bismo imali koristi od smeha, neophodno je da se smejemo u kontinuitetu između 10 i 15 minuta (na časovima, mi naš smeh produžavamo i produbljujemo, što odmah ima merljive fiziološke promene, kao što su povećanje nivoa kiseonika u krvi, opuštanje mišića, cirkulacija krvi...).


Treba da bude dubok - to znači da smeh dolazi iz dijafragme, iz dubine stomaka, treba da bude bezuslovan - to znači da na naš izbor da se smejemo ne utiču spoljašnji faktori, mi se smejemo bez vidnog razloga i bez spoljašnjeg uslovljavanja.

Treba da bude bezuslovan - to znači da na naš izbor da se smejemo ne utiču spoljašnji faktori, mi se smejemo bez vidnog razloga i bez spoljašnjeg uslovljavanja.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading