ZEMLJA UMIRUJE: Rad u vrtu poboljšava mentalno zdravlje
Foto: Shutterstock

Jeste li znali da u tlu postoji prirodni antidepresiv? To je istina. Mycobacterium vaccae je bakterija koju nalazimo u tlu i koju ljudi gutaju ili udišu kada provode vreme u prirodi i za koju se utvrdilo da ima učinke na neurone koje pružaju lekovi. Može podstaknuti proizvodnju serotonina, zbog čega ste opušteniji i sretniji.

Nedostatak serotonina povezan je s depresijom, teskobom, opsesivno-kompulzivnim poremećajem i bipolarnim poremećajem. Čini se da je bakterija prirodni antidepresiv u tlu i da nema štetnih učinaka na zdravlje.

Ovi antidepresivni mikrobi u tlu mogu biti jednako jednostavni za upotrebu kao i ‘igranje’ na zemlji. Većina strastvenih vrtlara će vam reći da je njihov vrt njihovo “srećno mesto”, a stvarni fizički čin vrtlarstva smanjuje stres i podiže raspoloženje. Činjenica da nauka stoji iza toga dodaje dodatnu verodostojnost tvrdnjama ‘zavisnika’ o vrtu.

Prisutnost antidepresivnih bakterija u tlu nije iznenađenje za mnoge od nas koji smo sami doživeli taj fenomen. Fascinantno je što nauka to podupire, ali ne i šokantno – za sretnog vrtlara. Istraživanje je pokazalo da Mycobacterium vaccae takođe poboljšava kognitivne funkcije, ima uticaj na Crohnovu bolest, čak i na reumatoidni artritis.

Antidepresivni mikrobi u tlu uzrokuju porast citokina, što dovodi do proizvodnje viših nivoa serotonina. Bakterija je testirana na štakorima, a rezultati su bili njihova povećana kognitivna sposobnost, niži stres i bolja koncentracija na zadacima od ostatka kontrolne grupe.

Vrtlari udišu bakterije, imaju kontakt s njom i ulazi im u krvotok kada na rukama postoji ranica ili drugi put za infekciju. Prirodni učinci tih antidepresivnih bakterija u tlu mogu se osetiti i do 3 nedelje ako su eksperimenti sa štakorima indikacija.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading