NESTVARNA, ALI ISTINITA PRIČA: U 66-oj postala majka, sad ima ćerku od 16 godina, blistaju od sreće i pored nemilosrdne osude najbližih
Rođena 31. maja 1938. godine, Adriana Ilesko je 2005. godine imala 66 godina i tada je prvi put postala majka. U Ginisovu knjigu rekorda je ušla kao najstarija majka, odnosno žena koja je u tim godinama rodila. Želela je decu, no svi raniji pokušaji su bili neuspešni.
Godine 2004. Adriana je in vitro metodom zatrudnela sa trojkama, a jajnu ćeliju i spermu je dobila od nepoznatih donatora. Prvo je jedan fetus umro posle deset nedelja, dok su preostala dva bila teška samo kilogram i po posle 33 nedelja trudnoće. Doktori su planirali carski rez posle 34. nedelje, ali je zbog komplikacija još jedna beba umrla, te je Adriana uspela samo da rodi devojčicu.
Danas Adriana ima 83 godine, a njena ćerka 16. Društvo je u proteklom vremenu bilo nemilosrdno prema ovoj ženi. Svakodnevne kritike je podnosila zahvaljujući ljubavi svoje ćerke. Iako je razlika u godinama velika uspevaju da nađu zajednički jezik i srećne su.
"Svaka čast majci koja se borila da postane majka to joj je Bog dao nagradu da rodi ćerku nisu vazne godine najvažnije je da je majka i ćerka dobro i da su srećne. Bog vam dao zdravlje i majko dug život da imaš da gojiš ćerku od srca vam sve želim".
Majčinstvo posle menopauze
Broj žena koje se odlučuju za majčinstvo raste. Žena starijih od 40 godina koje se odlučuju da budu majke ima 40 odsto više nego 1990. godine.
Istraživanja Kancelarije za državnu statistiku Velike Britanije za 2016. godinu pokazuju da se broj porodilja smanjuje u svim starosnim grupama. Jedino se povećava broj žena starijih od 40 godina koje odlučuju da postanu majke, njih je bilo dva odsto više.
Stručnjaci u klinikama za oplodnju kažu da broj žena koje dolaze na lečenje u kasnim četrdesetim i pedesetim godinama raste.
Dr Džejn Elson, direktorka vodeće klinike za veštačku oplodnju u Velikoj Britaniji CARE Fertility Group, kaže da im se obraća sve više žena koje žele da zatrudne nakon 50. godine, pa su napravili i posebne letke sa obaveštenjima za tu grupu žena.
Ona naglašava da, iako mnoge starije žene imaju savršeno zdravu decu, rizici se povećavaju sa godinama. Žene preko 50 godina će najverovatnije koristiti donatorske jajne ćelije, osim ako nisu zamrznule svoje u mlađim danima.
„Neophodno je da češće radimo kontrole kod žena starijih od 50 godina, jer su pod većim rizikom da dobiju dijabetes, visok holesterol i rak dojke u ranoj fazi", kaže ona...
Ceo tekst pročitajte na sajtu penzionisani.rs!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)