Litijum
Foto: AP/Rick Bowmer (STF)

Britiš litijum pristao je da pokrene zajednički projekat sa francuskim Imerisom koji ima za cilj iskopavanje 20.000 tona litijumske rude, saopštile su kompanije u četvrtak.

Očekuje se da će ovaj projekat zaposliti 300 ljudi.

Ugovor sa francuskom kompanijom, čija tržišna vrednost iznosi 3 milijarde evra predstavlja značajnu prekretnicu u trci za izgradnju održive britanske industrije litijuma, piše Gardijan.

Projekat će finansijski podržati i britanska vlada, prenosi Skaj njuz.

"Ovaj zajednički poduhvat će smanjiti zavisnost Velike Britanije i Evrope od uvoza važnih sirovina i time doprineti britanskim i evropskim klimatskim ciljevima", navodi se u zajedničkom saopšenju dve kompanije.

 

Nedavno je objavljeno i da je Bolivija potpisala ugovore o eksploataciji litijuma sa ruskom kompanijom "Uranium One Group" i kineskom "Citic Guoan Group".

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)