Žena na mobilnom telefonu
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Retko koja tehnološka inovacija je dovela do tektonskih promena u društvu i javnom diskursu, uslovila čitav niz promena ponašanja bilo da je u pitanju upoznavanje, druženje, informisanje, razmena mišljenja, kao što je to učinio fejsbuk.

Sve je počelo 2003. godine kao aplikacija za ocenjivanje izgleda studentkinja na Harvardu.

Mark Zakerberg je uzeo inspiraciju od univerzitetskog papirnog vodiča "face book", u kom su bile fotografije svih studenata i njihovi lični podaci.

„Fejsmeš“, kako se zvao, postao je hit preko noći. Za samo par sati imao je više od 22.000 pregleda.

PRE 20 GODINA ZAKERBERG JE NAPRAVIO FEJSBUK Od tada više ništa nije isto, ova mreža je zauvek izmenila odnose među ljudima

Foto: Youtube/Printscreen

 

 

Uprava prestižnog univerziteta ga je vrlo brzo ugasila, a Zakerbergu je zaprećeno izbacivanjem zbog, između ostalog, kršenja privatnosti.

Ne želeći da odustane, 4. februara 2004. godine zajedno sa još četiri kolege, osnovao je "Thefacebook". 

Prvobitno, mreža je bila dostupna samo studentima Harvarda, ali je brzo obuhvatila univerzitete Kolumbija, Stanford i Jejl. Nije prošlo mnogo vremena dok se nije proširila na sve koledže „Lige bršljana“ i otpalo je "the".

Konačno, 26. februara 2006. godine „Fejsbuk“ je lansiran za sve korisnike preko 13 godina. Iako nije bila prva društvena platforma za okupljanje ljudi ( „Majspejs“), „Fejsbuk“ je bio drugačiji.

Koliki uticaj je ostavio na čitav socijalni diskurs govori i činjenica da se promenio i sam jezik. „Lajkovi“, „foloveri“, pisanje na „volu“. Reč godine 2009. bila je „unfriend“ (poništiti prijateljestvo).

Kako su godine prolazile, korisnika je bilo sve više, sada ih ima više od tri milijarde. Sticanje prijatelja je postalo onlajn.

BONUS VIDEO

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading