Sardinia
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

- Ne tražim bogatstvo ili velike odgovornosti, rekao je Fusto iz Kalabrije na jugu zemlje, koji trenutno studira postdiplomske studije u Rimu.

- Želim miran život u kojem ne moram da brinem da li imam 15 evra za kupovinu, rekao je on za AFP.

- A trenutno to nije zagarantovano u Italiji.

Dok su migracije postale tema o kojoj se žestoko raspravlja, na svakog mladog stranca koji se nastani u Italiji, skoro devet mladih Italijana napusti domovinu, navodi se u izveštaju fondacije „Nord est”.

Sardinia

Foto: Shutterstock

 

- Nije normalno da se naša zemlja ne pita zašto i da ne pokušava da zaustavi ovo krvarenje - rekao je Renato Bruneta, predsednik Nacionalnog saveta za privredu i rad (CNEL), tokom predstavljanja izveštaja. u oktobru.

Pad realnih plata

Neki, posebno sa siromašnijeg juga Italije, sele se u bogatije provincije na severu zemlje da okušaju sreću. Udeo diplomiranih među njima povećan je sa 18 na 58 odsto u protekle dve decenije.

Ali, čak i na industrijalizovanom severu, uslovi rada mogu biti manje atraktivni nego drugde.

Italija je jedna od retkih zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u kojoj su realne zarade smanjene u odnosu na 2019. godinu.

novčanik

Foto: Shutterstock

 

Nezaposlenost mladih takođe je veća od evropskog proseka i iznosila je 17,7 odsto u oktobru, dok je prosek Evropske unije 15,2 odsto.

Italija nije poznata kao zemlja u kojoj se posao dobija na osnovu veština i znanja. Ne postoji nacionalna minimalna plata, a naknade se ne povećavaju prema broju godina provedenih u visokom obrazovanju.

Elena Pikardi se vratila u Rim nakon studija političkih nauka u Francuskoj, ali njene nade da će naći posao u Italiji brzo blede.

- Kada je reč o italijanskim ponudama (za posao), često se ili ne pominje plata ili je generalno niža - rekao je 24-godišnjak za AFP.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Razlika može iznositi i nekoliko stotina evra mesečno za isti posao u odnosu na druge evropske zemlje.

- Želeo bih da doprinesem budućnosti svoje zemlje i da ostanem blizu svoje porodice - rekao je Pikardi.

- Ali, zašto da žrtvujem svoje mogućnosti kada me više cene (u inostranstvu)?.

Demografska tempirana bomba

Italijanski „odliv mozgova” koštao je zemlju oko 134 milijarde evra u periodu od 2011. do 2023. godine, prema podacima fondacije „Nord est”.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Od onih koji se vraćaju, mnogi tvrde da je to zato što žele da budu blizu svojih porodica, ističe se u izveštaju fondacije.

Drugi ostaju kod kuće iz nužde, a ne po izboru.

Prema podacima Eurostata, prosečna starost za napuštanje roditeljskog doma u Italiji 2022. godine bila je 30 godina, odnosno jedna od najviših u Evropskoj uniji.

Egzodus mladih još više zabrinjava s obzirom na sve stariju italijansku populaciju.

dolar

Foto: Shutterstock

 

Odnos između zaposlenih i nezaposlenih povećaće se sa sadašnja tri na dva do 2050. godine na jedan prema jedan, navodi Državni zavod za statistiku.

U pokušaju da zaustavi trend, Italija nudi poreske olakšice za visokokvalifikovane italijanske radnike u inostranstvu da se vrate kući, a još veće olakšice nude se onima koji dovode decu sa sobom, piše Poslovni.hr

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading