POSLE POLA VEKA OD NESREĆE U HRVATSKOJ SRBIN DOŠAO DO PRAVDE Sud doneo odluku da mu se isplati ogromna svota novca
Posle gotovo pola veka od najtragičnije železničke nesreće u hrvatskoj onoj kada je 30. avgusta 1974. putnički voz na liniji Atina - Dortmund zbog greške mašinovođe prevelikom brzinom uletio na zagrebački Željezničku stanicu , pri čemu je poginulo najmanje 155 ljudi, još polako dobija svoj sudski epilog oko isplata odšteta za poginule i ranjene.
Tako je pre nedelju dana državljanin Srbije Stojan A., koji je u stravičnoj nesreći kao putnik izgubio desnu ruku do ramena, nepravosnažnoo dobio sudski spor protiv HŽ Infrastrukture i HŽ Putničkoga prevoza, te je zagrebački Opšinski građanski sud dosudio da Stojanu A. moraju isplatiti 97.000 evra odštete i nadoknaditi mu 47.000 evra sudskih troškova.
Naime, Stojanu A. je od nesreće, na temelju presude suda u Beogradu, tadašnje Železničko transportno poduzeće Zagreb (ŽTP) plaćalo rentu za tuđu pomoć i njegu jer mu je utvrđena invalidnost od 95posto, no proglašenjem hrvatske samostalnosti i likvidacijom ŽTP-a isplate Stojanu A., koji je živio u Beogradu, su prestale. Zadnju je isplatu dobio u junu 1991. Međutim, 2008. je podnio tužbu protiv HŽ Infrastrukture te je zagrebački Opšinski građanski sud nedavno dosudio da mu moraju isplatiti "zaostatke". HŽ Infrastruktura i HŽ Putnički prevoz osporavali su niz stvari u tužbi.
Tvrdili su najprije da je nastupila zastara. Da je tužba nezakonita jer znači da se priznaje odluka Srpskog suda. Da je reč o promašenoj pasivnoj legitimaciji, odnosno da oni nisu pravni naslednici ŽTP-a... Sud je sve ove prigovore odbio. Osporavajući pravnu osnovu tužbe, tuženici su se pozvali na odluku Sabora RH od 8. oktobra 1991. godine, gde Republika Hrvatska ne priznaje kao valjani niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije - SFRJ.
Ono što se takođe može pročitati u presudi, a posebno je interesantno, to da su tuženici prigovarali i oko Stojana A. odgovornosti za nesreću, no prema mišljenju suda dokazali su upravo suprotno. Naime, sud je napravio uvid u kaznenu presudu tadašnjega Okružnog suda u Zagrebu kojom su mašinovođa Nikola Kovačević i njegov pomoćnik Stjepan Varga proglašeni krivima za nesreću, dok nikakva odgovornost Stojana A. kao putnika nije utvrđena.
Zbog toga sud ocenjuje da nema dokaza kako bi tužitelj bio odgovoran i za nastanak štetnog događaja, već je za isti isključivo odgovorani zaposleni tuženika, budući da su navedeni Nikola Knežević i Stjepan Varga bili zaposlenici tuženih i tu nezgodu su uzrokovali tokom rada, a tuženici svakako nisu dokazali ničim da su u daljnjim okolnostima postupali onako kako je trebalo, štoviše tužitelj je ovim dokazima dokazao suprotno - zaključio je sud.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)