OTKRIVAMO KAKAV JE IVO ANDRIĆ BIO PRIVATNO Voleo fudbal, lepa odela i baštovanstvo, a Desanku Maksimović nikada nije ugostio u morskom domu
O delima Iva Andrića mnogo je pisano i rečeno, a njegova jedina kuća koju je sagradio otvorena je za javnost prošlog proleća u Herceg Novom, 60 godina otkako je dobio Nobelovu nagradu, uz pesmu „Marš na Drinu“, po želji laureata. Ostale su priče njegovih prijatelja i meštana da je bio strastveni navijač fudbala, voleo elegantno da se oblači, a posebno zadovoljstvo pričanjavao mu je veliki vrt u kojem je provodio mnogo vremena, brinući o 12 vrsti povrća.
Oaza sreće i mira
Ivo i Milica prvi put su krajem 50-tih godina došli u Herceg Novi i odseli su u hotelu „Boka“, koji je srušen u zemljotresu. Plac je povodom Nobelove nagrade dobio na trajno korišćenje od grada Herceg Novog, a kuću je projektovao Vojislav Đokić, poznati arhitekta iz Beograda. Milica, koja je bila prvi školovani kostimgraf, uticala je na projekat kuće. Oboje su bili skromni i tražili su da bude manje kvadrature i bez ukrašavanja.
- Andrić je sam sastavio spisak, na osnovu kojeg je zasađena 51 biljna vrsta, od čega 12 vrsta povrća, aromatično, začinsko i ukrasno bilje. Ivo i Milica sami su osmislili i uredili vrt koji su brižljivo negovali. Oko dvorišta je posadio mnogo drveća, kako Milica i on ne bi bili izloženi pogledima s puta. To smo malo raskrčili, kako bi kuća mogla da se vidi sa ulice, ali smo vrt obnovili i posadili 70 odsto ukrasnih biljki i cveća koje je Andrić gajio. Kuću u Herceg Novom zvao je “oazom sreće i mira” -rekao je za” Alo!” likovni umetnik Tihomir Konjević, koji brine o zaostavštini.
Poslednja mirna luka nobelovca, gde je sa suprugom Milicom Babić Andrić proveo pet srećnih godina, od 1963. do 1968. nalazi se u glavnoj Njegoševoj ulici na Toploj, između Zavičajnog muzeja „Mirko Komnenović“ i male kamene kuće, pored crkve Svetog Spasa, gde je crnogorski monah Josif Tropović formirao školu u kojoj je obrazovao, između ostalih, i Njegoša.
Desanka se uvredila
Andrić se pored karikaturiste, putopisca i slikara Zuka Džumhura, družio sa slikarom Vojom Stanićem i njegovom suprugom Nadom-vajarkom, majkom Ramba Amadeusa, književnicom i slikarkom Bosiljkom i ocem Ilijom Pušićem koji je bio arheolog, Mihailom Lalićem, Stevanom Raičkovićem, Branko Ćopićem, Desankom Maksimović.
- Desanka se uvredila, jer je Andrić nikad nije ugostio u svojoj kući. Rekla je: „Toliko smo se u Beogradu družili i posećivali, a ovo mesto je čuvao za njega i Milicu, pa ni mene nije ugostio“ - priča Konjević-Ipak, Andrić je često u kući u Herceg Novom primao goste. Tu je dolazila i Gun Bergman, udata tada za režisera Ingmara Bergmana. Ona je bila profesor slavistike i prevela je delo „Na drini ćuprija“ na švedski jezik i pre Nobelove nagrade., kao i mnoga njegova dela. Kada je drugi put, ’61. godine nominovan, Gun mu je pomagala oko izbora smokinga, a Andrić je poneo u Stokholm i ploču sa pesmom „Marš na Drinu“, sa željom da mu se ta melodija pusti kad mu uručuju nagradu. Izašli su mu u susret, a Šveđani, Danci, Norvežani obradili su tu pesmu u rokenrol stilu, tako da je postala tamo popularna zahvaljujući Andriću-priča naš sagovornik.
Anegdote o Andriću
Kakav je Andrić zaista bio, možda najbolje opisuje slikar Vojo Stanić, koji je o njemu pisao u svojoj knjizi aforizama „U dokolici“.
- Vojo Stanić kaže da Andrić ni sa kim nije bio na ti, svima se obraćao sa vi, čak je i supruzi Milici persirao. On priča da je uvek bio lepo obučen, pristojan, učtiv, dobar slušalac, čak i malo uštogljen. Vojo kaže da je sigurno i sa sobom bio na vi, kao što je bio i sa drugima - kaže za „Alo!“ likovni umetnik Tihomir Konjević.
Dok je jednom prilikom bio u svom kabinetu gde je slušao fudbalsku utakmicu na tranzistoru, došao mu je u posetu jedan od njegovih bliskih prijatelja, pa im je Milica rekla da je Andrić u svom kabinetu.
- Pođite gore, uputila ih je. U tom trenutku je klub za koji je najvijao dao go i Andrić se veselio. Kada je prijatelj ušao na vrata, zamolio ga je da ne priča drugima da se veselio. Da i on voli obične stvari, da je običan čovek. Iz toga se vidi da je ipak drugu sliku o sebi prikazivao drugima - priča Konjević.
Možda je najzanimljivija anegdota o našem nobelovcu ona koja je nastala prilikom dugih šetnji od Starog grada do Meljina, sa književnikom Mihailom Lalićem.
- Kada bi se sreo sa Lalićem, njih dvojica su ćutke šetali, nisu uopšte razgovarali. Kada su se rastali kod tunela, gde je Lalić imao kuću, Andrić mu je jednom rekao; „Laliću, nadam se da ti nisam bio dosadan i ovaj put“ -navodi Konjević.
O Andrićevoj skromnosti, pristojnosti i empatiji najbolje govori odnos koji je imao sa prvim komšijama, supružnicima Veselom i Acom Marković. Iako je nobelovac bio izuzetno pristojan i učtiv, nije često išao u goste, ali je povremeno prihvatao poziv ljubaznih komšija. O druženju Milice i Iva sa njima svedoče i sačuvane prepiske u muzeju.
- Odlazio je na Bokinu plažu koja se zvala „Bjela vila“, kada ga je jednom prilikom zaustavila komšinica Vesela i pozvala na pitu i gibanicu, rekla je: „Ajde komšija Ivo, kad se budeš vraćao sa plaže, svrati, pečem pitu“. Andrić je posle kupanja stvarno svratio. Vesela mu je ponudila vino, a on je popio pola čaše, bio je umeren. Zahvalio se i otišao kući. Kad se Veselin suprug Aco vratio, rekla mu je kako je Andrić bio u gostima. Na to joj je muž odgovorio: „Mi nemamo vino u kući“. -Pa šta sam mu dala? Iz vitrine sam sipala-rekla je Vesela. „To je bio liker od višanja“-otkrio je Aco. Nju je bilo sramota, nije otišla taj dan ni da pije kafu sa Milicom. Međutim, sledećeg dana, Milica joj je rekla: „Da ti pričam, Ivo je juče bio raspoložen. Hvalio mi se kako je pojeo ukusno parče pite i popio prelepo vino, da mu je žao što nije imao maramicu, toliko je bilo gusto, da bi doneo i meni malo da probam“ -prepričava Konjević deo dogodovština koje su se odigravale tokom Andrićevog boravka u Herceg Novom.
Kada je Andrić preminuo 1975. godine, kuću je od Miličine sestre Danke Zajcev otkupio grad Herceg Novi. Da li zbog bolnog sećanja na sestru ili činjenice da živi u Splitu, nije htela da zadrži kuću. Postoji priča da je kuća ponuđena karikaturisti, putopiscu i slikaru Zuku Džumhuru, a on je samo odmahnuo rukom i odbio rečima“ Ko sam ja da živim u Andrićevoj kući.“
Jelena, žena koje nema
Ivo i Milica bili su u braku od 1958. do 1968. godine. Bila je 17 godina mlađa od njega, on je tada već imao 66, a ona 49 godina. Bolovala je od artritisa, a preminula 24. marta 1968. u dvorištu kuće. Andrić nikad taj gubitak nije prežalio i nikada se u Herceg Novi nije vratio, nakon odlaska u Beograd. Poznavao ju je 30 godina, bila je udata za Nenada Jovanovića, novinara, njegovog prijatelja. Pripovetku „Jelena,
žena koje nema“ posvetio je Milici. Kada ju je upoznao 20-tih godina prošlog veka, već je bila udata. Jovanović je preminuo 1957., a Andrić i ona venčali su se godinu dana kasnije.
’Interesantno je da je zajedno sa Andrićem, 1961. za Nobelovu nagradu bio nominovan i Džon Ronald Rejel Tolkin za roman „Gospodar prstenova“. ’
U Herceg Novom Andrić je završio svoje delo „Znakovi pored puta“
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)