BOLNA UPALA UŠIJU Iako većina vlasnika pasa ne posvećuje dovoljno pažnje, poželjno je da se čulo sluha ljubimca redovno kontroliše
Određene rase su sklonije infekciji spoljašnjeg ušnog kanala i ona može, između ostalog, biti uzrokovana anatomskim oblikom uha. Na primer, kod šar-peja i engleskog buldoga ušni kanal je sužen, baset ima dugačku, viseću ušnu školjku, kod rasa poput pudle i lagoto romanjolo ušni kanal je veoma dlakav, kod koker španijela ušna školjka je dugačka, obrasla dugom dlakom, piše magazin "Pas". U svim ovim slučajevima se u ušnom kanalu zbog suženog prostora, toplote, vlage i smanjene ventilacije stvara idealna sredina za razvoj velikog broja bakterija i gljivica. Osim ovih rasa, infekciji su skloni i plivači - labrador, retriver i lovački psi - jer povećana vlaga u uhu dovodi do neželjene infekcije.
Simptomi infekcije
Infekcije uha umeju da budu izuzetno bolne. Mnogi psi će neprestano odmahivati glavom ili šapom češati uho da bi ublažili nelagodu koju osećaju. Uši često postaju crvene i upaljene i razvija se specifični miris. Obično se javlja crni ili žućkasti iscedak. U hroničnim slučajevima uši mogu izgledati hrskave ili zadebljale, a ušni kanali često postaju suženi zbog hronične upale.
Lečenje i tretmani
Najvažnije je da se otkrije glavni uzrok, jer od toga zavisi dužina trajanja i efikasnost terapije. Sledeći korak je uzeti briseve i potom dobro očistiti uvo troprocentnim hidrogenom ili sredstvima za čišćenje ušiju. Kod alergijskih otitisa najvažnije je ustanoviti uzrok alergije koji se kod atopija postavlja analizom krvi ili probama na koži, a kod alergija na hranu uvođenjem hipoalergijske hrane. Ako se na citološkom pregledu nađu šugarci, daju se kapi na bazi insekticida. Ukoliko se pregledom ustanovi strano telo, neophodno je izvaditi ga, što isključivo radi veterinar. Bakterijske infekcije se eliminišu kapima ili sistemskim antibioticima. Gljivične infekcije eliminišu se kapima s antimikotikom, a često postoje udružene infekcije pa se koriste kapi koje imaju i antibiotik i antimikotik i sredstvo protiv alergija. Ukoliko postoje tumori ili dođe do hronične upale uva, najčešće se pribegava operaciji.
Trajanje tretmana varira, u većini akutnih slučajeva terapija traje dve do četiri nedelje, dok kod hroničnih slučajeva može trajati mesecima. Bez obzira na vrstu upale, pas mora biti pod stalnim nadzorom veterinara.
Obavezna prevencija
Prevencija je uvek mnogo bolja od lečenja - balansirana ishrana prilagođena alergijskim problemima, zaštita od parazita, izbegavanje kvašenja, održavanje higijene i uklanjanje dlaka koje rastu iz ušnog kanala.
Tu su još i redovna sredstva za čišćenje ušiju koja mogu biti od pomoći, ali ključ je čišćenje, onoliko često koliko je potrebno za uklanjanje voska, ali ne prečesto. Održavajte dlake oko ušiju, jer to uveliko može da pomogne u smanjenju nakupljanja prljavštine i većeg protoka vazduha.
Najčešći uzroci infekcija
- Alergije (na sredinu i hranu)
- Objekat u ušnom kanalu
- Autoimuni poremećaji
- Endokrini poremećaji
- Anatomija
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)