MISTERIJA TUNGUSKE Meteorit koji je snagom 300 atomskih bombi bez traga i najave pogodio Sibir: "Nebo je bilo podeljeno na dva dela"
1908. godine misteriozni fenomen poznat kao Tunguski događaj prouzrokovao je da nebo gori i padne više od 80 miliona stabala. Najdoslednije objašnjenje uverava da je reč o meteoritu; međutim, odsustvo kratera u zoni udara pokrenulo je sve vrste teorija.
Misterija tunguskog događaja
Svake godine Zemlju bombarduje približno 16 tona meteorita koji padnu u atmosferu. Većina jedva dostigne desetak grama mase i toliko su male da ostanu neprimećene. Još neki mogu izazvati sjaj na noćnom nebu koji nestaje za nekoliko sekundi, ali ... šta je sa meteoritima koji mogu da unište region sveta?
Iako najnoviji udar asteroida sposobnog da izazove svetsku kataklizmu datira unazad 65 miliona godina, ujutro 30. juna 1908, razarajuća eksplozija poznata kao Tunguski događaj potresla je Sibir snagom 300 atomskih bombi.
Oko sedam ujutru ogromna vatrena kugla pucala je nebom iznad centralne sibirske visoravni, negostoljubivog područja gde četinarske šume ustupaju mesto tundri, a ljudskih naselja je malo.
Za nekoliko sekundi vrela lopta zapalila je nebo i zaglušujuća eksplozija progutala je više od 80 miliona stabala na površini od 2.100 kvadratnih kilometara šume.
Događaj je prouzrokovao udarne talase koje su, prema navodima NASA-e, zabeležili barometri širom Evrope i pogodili ljude udaljene više od 40 kilometara. Sledeće dve noći noćno nebo je ostalo osvetljeno u Aziji i nekim regionima Evrope. Međutim, zbog otežanog pristupa području i odsustva obližnjih gradova, nijedna ekspedicija nije pristupila mestu u narednih trinaest godina.
Tek 1921. godine Leonid Kulik, naučnik iz Sankt Peterburškog muzeja mineralogije i stručnjak za meteorite, napravio je prvi pokušaj da se približi mestu udara; međutim, negostoljubiva priroda regiona dovela je do neuspeha ekspedicije.
1927. Kulik je vodio još jednu ekspediciju koja je konačno prešla hiljade spaljenih kilometara i na njegovo iznenađenje događaj nije ostavio udarni krater, samo područje prečnika 4 kilometra na kome su drveća još uvek stajala, ali bez grana, bez kore. Oko njega je hiljadama oborenih stabala miljama označavalo epicentar, ali neverovatno, nije bilo dokaza o krateru ili ostacima meteorita na tom području.
„Nebo je bilo podeljeno na dva dela, a vatra se pojavila na visini“
Uprkos zabuni, Kulikov napor uspeo je da razbije hermetičnost naseljenika, koji su pružili prva svedočenja o Tunguskom događaju.
Izveštaj svedoka S. Semenova, očevidaca koji je bio udaljen 60 kilometara od udara i sa kojim je razgovarao Kulik, možda je najpoznatiji i najdetaljniji opis eksplozije:
„U vreme doručka sedeo pored kuće u Vanavari (…), video sam da se direktno na severu, na Tunguskoj cesti od Onkoula, nebo podelilo na dva dela i vatra se pojavila iznad i iznad šume rascep na nebu se povećavao i cela severna strana bila je preplavljena vatrom.
U tom trenutku mi je bilo toliko vruće da nisam mogao da podnesem, kao da mi gori košulja; sa severne strane, gde je bila vatra, došla je jaka vrućina. Želeo sam da strgnem košulju i bacim je dole, ali onda se nebo zatvorilo i začuo se jak prasak i odbačen sam na nekoliko metara.
Na trenutak sam izgubio svest, ali tada je istrčala moja supruga i odvela me kući (…) Kad se nebo otvorilo, vreli vetar jurio je između kuća, poput kanjona, koji su ostavljali tragove na zemlji poput puteva, oštećenog. Kasnije smo videli da su razbijeni mnogi prozori i u štali je polomljen deo gvozdene brave “.
Tokom naredne decenije, bile su još tri ekspedicije u to područje. Kulik je pronašao nekoliko desetina malih „rupa“ u baru prečnika od 10 do 50 metara za koje je mislio da bi mogli biti meteorski krateri.
Posle mukotrpne vežbe u isušivanju jednog od ovih močvara - takozvanog „kratera Suslova“, prečnika 32 metra - na dnu je pronašao stari panj, isključujući mogućnost da se radi o meteorskom krateru. Kulik nikada nije mogao utvrditi stvarni uzrok Tunguskog događaja.
Zaključak
Uprkos nebrojenim istragama, takozvani Tunguski događaj ostaje jedna od najvećih enigmi 20. veka koju su mističari, entuzijasti i NLO uhvatili kao dokaz besnih bogova, vanzemaljskog života ili predstojeće pretnje kosmičkim sudarima.
Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)