Neobičan objekat u svemiru koji neprestano eksplodira: Niko ne zna šta je, snima ga kineski teleskop
Foto: Shutterstock

 

Objekat o kome se radi dobio je naziv brzi radio prasak (FRB), zagonetni fenomen koji je prvi put primećen 2007. godine. FRB emituje pulseve u radijskom delu elektromagnetnog spektra. Oni traju samo nekoliko hiljaditih delova sekunde, ali proizvode energiju jednaku onoj koju Sunce proizvede za godinu dana, piše „Lajvsajens“.

Neki FRB-ovi emituju energiju samo jednom, ali nekoliko njih, uključujući i zagonetni objekat pod nazivom FRB 121102, koji se nalazi u galaksiji udaljenoj tri milijarde svetlosnih godina, učestalo ponavljaju udare energije.

Nebesko oko“ gleda neobičan objekat

Tim naučnika počeo je detaljno proučavanje tog objekta uz pomoć najvećeg svetskog radio- teleskopa, kineskog FAST-a, poznatog i kao „Nebesko oko“, kaže Bing Žang, astrofizičar sa Univerziteta Nevada u Las Vegasu..

Naučnici su „Nebeskim okom“ do sada posmatrali ovaj objekat oko 60 sati, a u tom periodu zabeležene su 1.652 eksplozije, kojih je u nekim trenucima bilo i po 117 na sat, što je najviše do sada zabeleženo. Rezultati dosadašnjeg proučavanja objavljeni su u naučnom časopisu „Nejčr“.

Većina FRB-ova se nalazi u veoma udaljenom svemiru, zbog čega ih je teško proučavati. Naučnici su prošle godine otkrili jedan u našoj galaksiji, Mlečnom putu i ustanovili da se radi o „mrtvoj“ zvezdi poznatoj kao magnetar.

Magnetari su formirani od izuzetno gustih zvezdanih tela poznatih kao neutronske zvezde, koje imaju jako magnetno polje. Međutim, još nije jasno da li su svi FRB-ovi u svemiru i magnetari.

Na koji način magnetari postaju FRB-ovi takođe još niko ne zna. Ukoliko je i FRB 121102 takođe magnetar, podaci koji su Žang i njegove kolege prikupili mogli bi da sugerišu da se jake i kratke eksplozije energije događaju na njegovoj površini, a ne u okolnom oblaku gasa i prašine.

Magnetno polje milijardama puta jače od Zemljinog

Magnetari, koji imaju hiljadu milijardi puta jače magnetno polje od Zemlje, mogu ponekad da imaju epizode emitovanja energetskih eksplozija. Astronomi koji su proučavali FRB-ove sumnjaju da registruju radio-talase bilo od inicijalnih eksplozija ili od njihovih udara u materijal koji okružuje zvezdu, kaže Žang.

Međutim, FRB 121102 poneka emituje eksplozije koje se javljaju u vrlo kratkom vremenskom razmaku od samo nekoliko hiljaditih delova sekunde, što znači da one ne mogu doći od udara eksplozivnog talasa u materijal okružuje zvezdu, objašnjava Žang.

Razlog tome je što je međuzvezdanom materijalu potrebno vreme da bi se zagrejao, što mu omogućava da emituje energetski puls, ali i da se ponovo ohladi pre nego što emituje sledeći, a hiljaditi deo sekunde nije dovoljno vreme za to, dodaje astronom.

Viktorija Kaspi, astrofizičar sa Mekgil Univerziteta u Montrealu, smatra kako je moguće da mnogi FRB-ovi isto rade, ali da nijedan teleskop do sada nije bio osetljiv kao „Nebesko oko“, pa nisu ni mogli da zabeleže toliki broj energetskih udara.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading