UBIJAJU OPASNE TOKSINE I PROČIŠĆAVAJU VAZDUH NASA tvrdi da ove sobne bilke treba imati u stanu tokom zime
Svedoci smo koliko je vazduh zagađen i obično mislimo da je najbolje rešenje da pobegnemo u dom. Ipak, da li ste znali da je vazduh u zatvorenom i do pet puta zagađeniji nego na otvorenom? Udišemo mnogo štetnih materija i mislimo da je to nemoguće izbeći, ali istina je drugačija. Postoje biljke koje najefikasnije filtriraju vazduh i što je najvažnije - možete ih pronaći u svim lokalnim cvećarama.
NASA je sprovela studiju o čistom vazduhu i navela da 18 biljaka značajno poboljšava kvalitet vazduha. Svaka od njih utiče na određeni toksin. Vazduh je sastavni deo našeg zdravlja - ukoliko je previše zagađen, može da izazove brojne probleme u organizmu, i to sa simptomima koje mnogi mogu da zanemare. Ovo je spisak biljaka koji je NASA objavila:
Nephrolepis obliterata
Ovo je specijalna vrsta paprati koja nije osetljiva na manjak vlage u vazduhu. Idealna je za stanove sa centralnim grejanjem. Najbolje je kada ima izobilje jake, ali indirektne svetlosti. Osetljiva je na previše i premalo vode, pa je treba zalivati redovno, sa pauzama. Ima pozitivne uticaje u domovima, tako što reciklira formaldehid i ksilen.
Nephrolepis Exaltata
Ova tropska paprat nije toliko zahtevna za negu, ali nije ljubitelj hladnog vremena. Nije poželjno da tokom zime bude van tople prostorije, odnosno izvan kuće, ali to ne mora da znači da neće preživeti hladno vreme. Veoma je zgodna za uzgoj u kući, jer dosta dobro podnosi hladovinu i mračne prostore, dok joj je potreban vlažan vazduh. U stanovima sa centralnim grejanjem, potrebno je redovno vlažiti celu biljku, koja je inače veoma otporna i ima lep oblik. Ona može živeti godinama, ali takođe može odjednom uvenuti bez nekog posebnog razloga.
Aglaonema modestum
Ova biljka je poreklom iz južne Azije i okarakterisana je izuzetno lepim, velikim listovima. U odgovarajućim uslovima, njena nega je veoma jednostavna. Ona traži dosta toplote i vlage tokom cele godine i dosta svetlosti. Treba voditi računa da ne bude previše zalivena, a tokom zime mora biti dobro zaštićena od niskih temperatura. Ne podnosi direktnu svetlost, promaju i dim.
Chamaedorea Seifrizii
Ova sobna biljka poznata je kao bambus palma ili trska palma, a koristi se za unos dodira tropske atmosfere u enterijer vašeg doma. Ona je poznata kao jedan od najboljih prečišćivača vazduha, dok takođe održava optimalni nivo vlage u zatvorenoj prostoriji. Kada se gaji u dobrim uslovima, cveta kao veoma mlada, i ima nežne žute cvetove. Obično se drži u hodniku, kako bi sprečila širenje toksina iz jedne prostorije u drugu, a odličan je izbor za dekoraciju oko nameštaja.
Ficus Benjaminea
Ova sorta fikusa je verovatno najpoznatiji varijetet ove porodice biljaka, sa malim listovima i skladno opuštenima granama. Listovi su svetlo zeleni sa peteljkama, a potrebno im je svetlo mesto za optimalni razvoj. Veoma su osetljive na promaju, dok su otporne na suv vazduh. Savetuje se kupovina lepog grmolikog oblika, a nikako ona kojima lišće otpada ili koje je na donjem delu požutelo. Zahteva temperature od minimum 13 stepeni, dok tokom leta mora biti u hladnovini.
Epipremnum aureum
Ova biljka je postala jako popularna, jer se lako gaji i ne zahteva posebne uslove. Odgovara joj direktno ili malo zasenjeno direktno svetlo, osim jakih vrućina. Od količine svetlosti, zavisiće izgled vaše biljke, koja voli redovno, ali ne preterano zalivanje.
Sansevieria trifasciata Laurentii
Ovo je jedna od retkih biljaka koje odlično uspevaju u zatvorenim prostorima. Prija joj suv vazduh i delimična hladovina, pa dobro uspeva manje osvetljenim prostorijama, koje ipak nisu u potpunosti mračne. Jedini specijalni zahtev koji ova skromna biljka ima jeste povremeno, nežno brisanje prašine sa lišća. Najviše joj odgovara temperature od 12 do 15 stepeni, i ona ne podnosi previše vlage. Zimi je dovoljno zalivati jednom nedeljno, pri čemu saksija u kojoj se ona nalazi mora imati dobru drenažu.
Spathiphyllum
Ova sobna biljka ne zahteva neku posebnu negu, a najbolje uspeva na svetlom mestu, pored prozora. Treba je zalivati ustajalom vodom, i ne treba je iznositi na prostor gde će biti izložena dikretnom suncu. Do početka prvog mraza, ona može biti napolju, nakon čega je treba uneti u kuću.
Chrysanthemum morifolium
Ova vrsta hrizanteme je veoma popularna sobna biljka, a veoma je jednostavna za održavanje. Uživa u svakom prostoru sa prosečnim nivoom vlage i svetlosti, a potrebno ju je zalivati dva do tri puta nedeljno.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)