OPREZ! Ujed stršljena može biti fatalan, ali šokiraće vas visina kazne ako im naudite
Ubijanje stršljena, čak i u samoodbrani, kažnjivo je po Zakonu o zaštiti prirode, koji se odnosi na ugrožavanje zaštićenih vrsta, u koje spada i stršljen. Ne samo zato što ne znaju da su stršljeni zaštićeni, već građani pokušavaju sami da reše problem, što vrlo često ne uspeva, a može dovesti do fatalnog ishoda od njegovog uboda
Ubod stršljena može da bude fatalan, kao što je bio slučaj kada je pre nekoliko dana umrla Čačanka, ali malo ko zna da ako se ovaj insekt ubije, preti kazna od 5.000 do 15.000 hiljada evra.
Ubijanje stršljena, čak i u samoodbrani, kažnjivo je po Zakonu o zaštiti prirode, koji se odnosi na ugrožavanje zaštićenih vrsta, u koje spada i stršljen. Ne samo zato što ne znaju da su stršljeni zaštićeni, već građani pokušavaju sami da reše problem, što vrlo često ne uspeva, a može dovesti do fatalnog ishoda od njegovog uboda.
Ovaj posao uglavnom obavljaju stručne veterinarske službe, jer se gnezda ne uništavaju već se prenose na mesta gde nema ljudi. Takve usluge postoje u svakom većem gradu. Poslednjih godina se povećava broj stršljenova čija se gnezda nalaze u neposrednoj blizini ljudi.
Svako skriveno mesto u domaćinstvu može biti pogodno za koloniju stršljena. To je skoro svako mesto koje se ne pokvasi. Na primer, ose grade gnezdo od pet ili šest, čak i do dvadeset centimetara.
Kod stršljena je gnezdo ponekad veliko kao fudbalska lopta, a ima primera i kao otvoreni kišobran. Po sastavu, otrov stršljena je manje toksičan od otrova ose, ali je ubod stršljena deblji i duži, pa prodire u dublje slojeve kože i izaziva veći osećaj bola i crvenila.
Prema uputstvu lekara, mere prve pomoći su da se pincetom ukloni ubod, ako je u koži, i stavi hladan oblog na mesto uboda. Ako je ubod u predelu usta ili grla, može doći do snažnije reakcije. Ako je moguće, povređenom treba dati led koji mora da drži u ustima i tako pokuša da smanji otok.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)