dete
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Jedan od najpoznatijih primera ove slobode je slučaj porodice Kembel. Oni su 2009. godine želeli da nazovu svoje dete Adolf Hitler Kembel. Kada su tražili od poslastičara da ispiše to ime na torti za rođendan svog sina, poslastičar je odbio da pruži tu uslugu.

Ovaj slučaj završio se na sudu, gde je poslastičar dobio pravo da odbije pružanje usluge zbog svojih uverenja. Ipak, roditelji nisu imali zakonsku obavezu da promene ime svom detetu.

I dok u SAD imate ovakve slobode, s druge strane, u drugim krajevima sveta situacija je ograničenija. Pred vama se nalazi 10 interesantnih imena za decu koja su zabranjena u pojedinim državama.

sertifikat o rođenju

Foto: Shutterstock

Nutela je zabranjena u Francuskoj

Uz izvinjenje svim ljubiteljima čoko-lešnika, ime Nutela je zabranjeno u Francuskoj. Francuski sud je 2015. godine zabranio roditeljima da svojoj ćerki daju ime po ovoj poznatoj robnoj marki. Ona se sada zove Ela.

Samo je jedna IKEA u Švedskoj

Možda ste veliki obožavalac Ikeinih proizvoda, ali vam to ne daje pravo da svom detetu date takvo ime.

Akuma je (skoro) zabranjeno ime u Japanu. Akuma na japanskom znači „đavo“. Iako nije potpuno zabranjeno, vlasti ohrabruju roditelje da svojoj deci daju prikladnija imena.

Zaboravite na Lucifera na Novom Zelandu

Za razliku od Japana gde Đavo nije sasvim zabranjen, na Novom Zelandu je ime Lucifer, kao i niz drugih potencijalno uvredljivih imena, apsolutno zabranjeno.

U Meksiku se ne možete zvati Robokap ili Fejsbuk

 Meksiko je zabranio imena Robokap i Fejsbuk pod izgovorm da navode na nasilje.

Skraćena imena i nadimci nisu dozvoljeni u Portugaliji

U ovoj državi možete da se zovete Tomas, na primer, ali Tom ili Toma - ne. Skraćeni oblici imena kao zvanični ovde nisu dozvoljeni.

Epl (Jabuka), ali ni Dunje, Višnje i Jagode ne mogu u Maleziji

Malezija ima prilično stroga pravila za imena. Zanimljivo je da su vlasti ove zemlje 2006. godine „prognale“ brojne nadimke i imena sa značenjem voća ili povrća.

U Italiji Venerdi (Petak) može biti samo dan u sedmici

Kada je jedan čovek pokušao da da ime svojoj ćerki Venerdi, što na italijanskom znači petak, rečeno mu je da ne može. Zvaničnici su smatrali da ime spada u kategoriju „smešnih ili sramotnih“ imena.

Guči, Mercedes i Šanel „ne postoje“ u Švajcarskoj

I Švajcarska ima neka stroga pravila o davanju imena. Tako, ne možete da detetu date ime po već postojećoj robnoj marki.

deca

Foto: Shutterstock

 

Linda je apsolutno zabranjena u Saudijskoj Arabiji

Vlada Saudijske Arabije je 2015. zabranila čitav niz imena za koja je smatrala da su uvredljiva, uključujući i ime Linda.(?) Oni smatraju da sva nearapska, neislamska imena koja su u suprotnosti sa kutlurom Saudijske Arabije ne treba da budu dozvoljena.

Kada je reč o zabranjivanju imena u Srbiji - Član 343 Porodičnog zakona Srbije predviđa pravo roditelja da svom detetu izaberu ime, ali da ono ne bude pogrdno, da ne bude neko ime koje vređa moral ili koje je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine.

U slučajevima kad roditelji ne žele da odustanu od imena koje se kosi sa pravilima propisanim u zakonu, matičar je dužan da dostavi predmet nadležnom organu starateljstva na odluku, piše "City magazin".

BONUS VIDEO 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading