ISTRAŽIVAČI OTKRILI 'ULAZ U PODZEMNI SVET' 'Ova crkva je izgrađena na mestu mrtvih'
Otkrivanje ogromne mreže tunela i komora ispod crkve sv. Pavla u Mitli ponovo je pokrenulo intrige oko izgubljene zapotečke civilizacije. Zapoteci su indijanski narod iz Meksika, koji se naseljava u južnoj Oaxaci i na prevlaci Tehuantepec.
O njihovom poreklu se malo zna, jer nemaju tradicije ni legende o svojim migracijama, osim da potiču direktno od stena, drveća i jaguara. Njihovi jezici pripadaju jezičkoj porodici Oto-Mangue, koja se deli na šest grana.
Istraživači su otkrili strukture koje se smatraju "ulazom u podzemni svet", a nalaze se ispod crkve sv. Pavla u Mitli, mestu koje su Zapoteci nekada zvali "mesto mrtvih".
Crkva iznad hrama
Mitla, nekada značajan grad povezan s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti, sravnili su španski kolonizatori u 16. veku. Izgradili su crkvu iznad centralnog gradskog hrama kao simboličnu pobedu svoje vere nad autohtonim verovanjima.
Francisco de Burgoa, sveštenik iz 17. veka, napisao je da su ti skriveni prolazi "stražnja vrata pakla". Decenijama su špilje bile nedostupne, sve dok nedavna primena neinvazivnih arheoloških tehnika nije otkrila njihovo postojanje.
Istraživanje je predvodio Marco Vigato u okviru projekta ARX. Koristeći napredni radar, električnu tomografiju i seizmičku tomografiju, tim je otkrio strukture ispod pet područja drevnog grada: skupine crkve, skupine arroyo, skupine ćerpiča, južne skupine i skupine stubova.
"Neki tuneli i komore dosežu dubinu veću od 15 metara, dok drugi u južnoj grupi idu čak do 30 metara", objašnjava Vigato.
Neidentifikovane anomalije
Jedna posebna prostorija, smeštena neposredno ispod crkve, prostire se otprilike 15 puta 10 metara. "Moguće je da se ti tuneli protežu dalje i da možda povezuju druge neidentifikovane anomalije ispod različitih ruševina", dodaje Vigato.
Prema Burgoinom izveštaju iz 1674. godine, zapoteci su verovatno pokapali svoje kraljeve u tim kraljevskim odajama, zajedno s draguljima, štitovima i oružjem, što je simbolizovalo njihov status.
Druge trezore su opisivali kao rezervisane za visoke sveštenike ili žrtve zapotečkih vladara na bojnom polju, koje su pokapali u mračnoj i jezivoj sobi. "Mitla se smatrala ulazom u Lyobau – zapotečko podzemlje", objašnjava Vigato.
Skriveni artefakti
Verovanje u te svete špilje učinilo je Mitlu središnjom tačkom štovanja Pitaoa Bezelaoa. Bilo je to i mesto ukopa zapotečke elite generacijama.
Izgradnjom svoje crkve iznad duhovnog središta Mitle, Španci su želeli da učvrste dominaciju katolicizma. Čak je i kamenje iz izvornih zapotečkih struktura korišćeno u temeljima crkve, što predstavlja fizički dokaz kulturne preobrazbe.
Istraživači još uvek nisu sigurni u starost ovih podzemnih struktura, koje bi mogle prethoditi zapotečkoj civilizaciji.
"Na području Mitle su postojale špilje koje su ljudi modifikovali hiljadama godina, a najraniji dokazi poljoprivrede datiraju pre gotovo 10.000 godina. Utvrđivanje porekla i svrhe tunela zahtevaće dalja iskopavanja i analize kako bi se potvrdilo da li su ispod skrivene važne artefakte", zaključuje Vigato.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)