Shutterstock
Foto: Stock/Foto: Shutterstock

Izgrađena u neovizantijskom stilu, služi kao katedralna crkva Patrijarha bugarskog i jedna je od 50 najvećih hrišćanskih crkvenih građevina po obimu na svetu. To je jedan od simbola Sofije i primarnih turističkih atrakcija. Katedrala Svetog Aleksandra Nevskog u Sofiji zauzima površinu od 3.170 m2 i može da primi 5.000 ljudi. Spada među 10 najvećih pravoslavnih crkvenih građevina. To je najveća katedrala na Balkanu. Smatra se da je do 2000. godine to bio najveći završeni pravoslavni saborni hram.
Izgradnja Saborne crkve Svetog Aleksandra Nevskog počela je 1882. godine (planirano od 19. februara 1879. godine), kada je položen kamen temeljac, ali je najveći deo izgrađen između 1904. i 1912. godine.
Katedralu je projektovao Aleksandar Pomerancev, uz pomoć Aleksandra Smirnova i Aleksandra Jakovljeva, pošto je početni projekat Ivana Bogomolova iz 1884–1885 Pomerancev radikalno promenio. Konačni projekat je završen 1898. godine, a izgradnju i uređenje radila je ekipa bugarskih, ruskih, austrougarskih i drugih evropskih umetnika, arhitekata i radnika, među kojima su i pomenuti arhitekti, kao i Petko Momčilov, Jordan Milanov, Haralampi Tačev, Ivan Mrkvička, Vasili Bolotnov, Nikolaj Bruni, Aleksandar Kiseljov, Anton Mitov i mnogi drugi.
Mermerni delovi i rasvetna tela izrađeni su u Minhenu, metalni elementi za kapije u Berlinu, dok su same kapije proizvedene u fabrici Karla Bamberga u Beču, a mozaici su dopremljeni iz Venecije.
Katedrala Aleksandra Nevskog je krstasto-kupolna bazilika sa naglašenom centralnom kupolom. Pozlaćena kupola katedrale je visoka 45 metara sa krstom a zvonik doseže 53 metara. Raspon krova centralnog broda je 28 metara.
Hram ima 12 zvona ukupne težine 23 tone, najteže 12 tona a najlakše je 10 kilograma. Unutrašnjost je ukrašena italijanskim mermerom u raznim bojama, brazilskim oniksom, alabasterom i drugim luksuznim materijalima. Na središnjoj kupoli je upisana molitva Gospodnja, tankim zlatnim slovima. 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading