DATUM KOJI SE NE SME ZABORAVITI Na današnji dan Jugoslavija je odigrala epski meč protiv Sovjeta u kom je palo čak 10 golova
Zlatnim slovima je 20. jul upisan u istoriju našeg fudbala. Na današnji dan, 20. jula 1952. u Helsinkiju, jugoslovenski fudbaleri su na Olimpijskom turniru bili akteri "utakmice stoleća", kako ju je tad nazvao Rojters.
Za protivnika reprezentaciji Jugoslavije, koja je na startu savladala Indiju sa 10:1, žreb je u osmini finala odredio reprezentaciju SSSR! Nije to bio običan fudbalski susret, bilo je to u jeku hladnog rata između Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, pa je ceo svet tu utakmicu doživljavao kao direktan megdan Tita i Staljina.
Selektor Aleksandar Tirnanić, tad već velika igračka legenda iz Montevidea, je na svih šest utakmica na turniru igrao sa sledećih 11 igrača ne načinivši ni jednu izmenu: Vladimir Beara, Branko Stanković, Tomislav Crnković, Zlatko Čajkovski, Ivan Horvat, Vujadin Boškov, Tihomir Ognjanov, Rajko Mitić, Bernard Vukas, Stjepan Bobek, Branko Zebec.
"Plavi" su poveli sa 3:0 i 5:1 ali ni to nije bilo dovoljno za pobedu protiv neugodnih Sovjeta. Petrov je smanjio na 5:2 a zatim je Vsevold Bobrov, kojeg su zauvek upamtili Vladimir Beara i milioni Jugoslovena koji su prenos utakmice slušali uglavnom preko javnih razglasa (radio aparati bili retki i basnoslovno skupi), dao za redom tri gola. U produžecima mreže se nisu zatresle i novi susret je zakazan za 22. jul, opet u Tampereu.
Igrači oba tima istrčali su na teren svesni da ne smeju da izgube, a „plave” je na to podsetio Titov telegram "podrške" koji je stigao uoči utakmice. Sovjetski reprezentativci su, prema "Moskovskim novostima", koje su se prve u SSSR usudile da načnu pomenutu temu tek 1988. godine, dobili direktivu iz Kremlja: "Igrati i pobediti". Izgubili su 1:3, iako su poveli sa 1:0, a iste večeri vraćeni su brodom u Lenjingrad.
Epilog neuspeha je raspuštanje vojnog moskovskog kluba CDKA, koji je činio reprezentaciju, liga je smanjena za jednu ekipu, a igrači su razbacani po ostalim timovima.
"Plavi" su posle toga savladali Dansku sa 5:3 i u polufinalu Nemačku sa 3:1, a u finalu izgubili su od sjajnog mađarskog tima, legendarne "lake konjice", koja je slavila 2:0 (Grošič, Buzanski, Lorant, Lantoš, Božik, Hidegkuti, Kočiš, Palotaš, Puškaš, Cibor, Zakariujaš, Dalnoki, Kovač, Budai, Čordaš).
Taj poraz niko im nije uzeo za zlo, a Tito je, po kasnijem priznanju nekih reprezentativaca, kompletnoj ekipi, uključujući selektora Aleksandra Tirnanića i trenera Pogačnika dao, kao nagradu za pobedu nad "sovjetima", po sto dolara, što je bio ogroman novac u ono vreme.
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)