MOŽETE DA JE VIDITE GOLIM OKOM Ovaj nebeski fenomen se dešava jednom u 50.000 godina (FOTO)
Foto: Shutterstock

Zvaničnici NASA-e rekli su da je kometa prvi put uočena u martu 2022. dok je bila u Jupiterovoj orbiti, a stanovnici severne hemisfere od juče mogu da je vide dvogledom kao mali zeleni odsjaj, prenosi hrvatski Indeks.

Naučnici ističu da će kometa biti najbliže Zemlji 2. februara, kada će biti udaljena 42 miliona kilometara od Zemlje.

"Komete su notorno nepredvidive, ali ako ova nastavi svoj trenutni trend svetline, biće lako uočiti je. Moguće je da postane vidljiva golim okom na tamnom nebu", objavila je NASA na svom blogu ranije ovog meseca.

Zelena kometa je ledeno nebesko telo, koje nosi službeni naziv C/2022 E3 (ZTF).

Bivši srednjoškolski profesor i astrofotograf Dan Bartlet fotografisao je kometu iz svoje kolibe u blizini Nacionalnog parka Josemiti u Kaliforniji i gledanje u nebo naziva "poniznim" iskustvom, piše BBC.

- Kažem vam, dvogled, mračno mesto, videćete nešto. Dovedite prijatelje i svi ćete videti nešto za ceo život - rekao je Bartlet.

Zelenoj kometi treba oko 50.000 godina da obiđe Sunce.

- Kad god oko sebe imate jezerski ili okeanski sistem, to uzrokuje gladak protok vazduha, što znači da zvezde ne svetlucaju pa možete dobiti više detalja - objasnio je on.

Posmatračima na severnoj hemisferi bez teleskopa kometa će izgledati kao "slaba, zelenkasta mrlja na nebu", dok oni sa teleskopom mogu da vide rep komete, saopštili su su iz Planetari sosajetija.

Svetli zeleni sjaj biće vidljiv posmatračima na severnoj hemisferi na jutarnjem nebu dok se kometa bude kretala prema severozapadu tokom januara. Stanovnici koji žive južno od ekvatora moći će da ga uoče u februaru, kazali su iz NASA-e.

Ne očekuju da će se ponoviti "spektakl" iz 2020. godine, izazvan kometom NEOWISE, koji je bila najsjajnija kometa vidljiva sa severne hemisfere od 1997. godine.

Međutim, ističu da je ovo još uvek "sjajna prilika da se lično povežete sa ledenim posetiocem iz udaljenog spoljnog Sunčevog sistema", rekla je NASA.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading