planete
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Šest planeta Sunčevog sistema biće istovremeno vidljivo na noćnom nebu. Šta će se sve dešavati na nebu i šta će moći da se vidi, pojasnio je Branko Simonović, zvezdar i popularizator nauke.

Mogućnost da na noćnom nebu vidimo šest planeta Sunčevog sistema dugujemo kompleksnoj nebeskoj mehanici i situaciji tokom koje se planete na svojoj putanji oko Sunca nađu u pozicijama koje omogućavaju njihovu istovremenu vidljivost sa Zemlje.

Fenomen koji traje više dana

Kako napominje Simonović, u pitanju proces „sustizanja i okupljanja“ planeta na nebu i ne dešava se samo jednog dana.

„Dakle, ovih dana uveliko su već u tom, da kažemo, druženju i biće još neko vreme ispred nas. Vidimo četiri nebeska tela, odnosno četiri planete. Tamo gde bude zašlo sunce, daleko na jugozapadnoj strani, prvi na nebu, veoma nisko, biće Saturn i Venera. Venera se veoma lako vidi jer je veoma svetla. Ona je zvezda Danica, a pored nje je planeta Saturn koji je veoma taman i oni će veoma brzo zalaziti i zato treba voditi računa da se uhvati na vreme“, objašnjava Simonović.

Gde se bolje vide planete, a gde zvezde

U Beogradu i velikim gradovima zbog svetlosnog zagađenja mi u stvari vidimo samo nekoliko zvezda, tako da će nam taj prirodni filter omogućiti da na nebu vidimo samo planete, bez straha da smo pogrešili, ističe Simonović.

„Sjaj planeta se ističe u odnosu na sjaj zvezda i drugačije je kakvoće. Njihov sjaj je postojan, za razliku od sjaja zvezde, koja je treperljiva, varira i meša. Tako da oni koji žele mogu dovoljno lako da ulove ovaj nebeski prizor“, ističe on.

Branko Simonović

Foto: Printscreen/RTS

 

Dalje prema jugu, prema meridijanu, nalazi se sasvim visoko Jupiter i njega je veoma lako uočiti jer je dovoljno sjajan i pritom je dovoljno veliki da ga ne mogu zakloniti zgrade i okolni reljef, dodaje zvezdar. I konačno suprotno, prema istočnoj strani, u prvom delu dolazi Mars, koji je takođe veoma sjajan i dovoljno visoko na nebu.

Uz njih su se pridružili i Uran i Neptun, koji, za razliku od ostale četiri planete, nisu vidljivi golim okom, i u tom smislu njihova pojava predstavlja kuriozitet.

„Dovoljno da izađete na južnu stranu neba u prvi sumrak, naravno kada je vedro, da biste ih obuhvatili jednim pogledom na toj nebeskoj pozornici. Jer se planete na toj nebeskoj pozornici kreću, sustižu, razilaze, nekad bude da nema nijedne, veoma često ih bude jedna, dve, tri. Evo, sada su se ove četiri skupile tako da ih odjednom možemo da vidimo, nekad u prvom delu noći, nekad u drugom“, navodi Branko Simonović.

"Nije česta pojava"

Astronomski gledano ova pojava je uobičajena, ali nije tako česta. Dve-tri planete su mnogo češće vidljive sa zemlje, nego četiri, a šest još ređe.

„U svakom slučaju nije česta pojava i lepo je prisustvovati tom fenomenu, prizoru, ali na kraju krajeva nije to neki poseban proces. Planete se oko Sunca kreću, po svojim šinama, ali na nebu se nama to preslikava duž jedne putanje po nebu, koja se zove ekliptika“, objašnjava gost Jutarnjeg programa.

Već od 31. jauara i 1. februara ovoj „družini na nebu“ će se priključiti i Mesec, a krajem februara će se pojaviti i Merkur.

„Ali u principu to će se jako teško uočiti iz razloga što će već Saturn biti veoma nisko, dakle već u rumenilu zalaska Sunca, a i Merkur takođe ne odlazi previše od Sunca, što će reći da je i on uvek nisko na horizontu, u neki sumrak vidljiv. Eto, Kepler je umro, a nikad nije video Merkur, tako da tim pre može biti veći izazov ukoliko neko želi da ga vidi golim okom“, napominje Simonović.

Kako ističe, kada ćemo ponovo imati priliku da prisustvujemo ovom fenomenu može se matematički proračunati.

(RTS)

BONUS VIDEO:

 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)