Od utorka do četvrtka 39 stepeni  OPREZ: Sledi novo krčkanje!
Alo.rs/Dejan Briza

Stručnjaci upozoravaju da visoke temperature mogu da predstavljaju opasnost po zdravlje, naročito kod pacijenata s hroničnim tegobama i starijih osoba.

Izlaganje suncu može da prouzrokuje sunčanicu ili toplotni udar, ali i da ošteti kožu.

 

Savetuje se:

- dovoljno tečnosti

- redovna ishrana (voće, povrće)

- pamučna i lanena odeća

- svetlije boje

- šeširi

- naočare

- krema sa zaštitnim faktorom

-  rashlađivanje prostorija

- osvežavanje mlakom vodom

 

Nije poželjno:

- izlaganje suncu od 10 do 17 časova

- tamna odeća

-  teška, masna hrana

-  alkohol

Kako bi se zaštitili negativnoh posledica sunca i visokih temperature, lekari savetuju da je najbolje izbegavati izlaganje suncu u period od 10 do 17 časova. Ukoliko to nije moguće, napolje ne bi trebalo izlaziti bez kreme visokog zaštitnog faktora. Najbolje je nositi pamučnu i platnenu odeću svetlijih boja, šešire i naočare za sunce. Potrebno je dnevno unostiti dovoljno tečnosti, pa je savet da svako sa sobom nosi flašicu vode gde god da krene. U vreme topskih vrućina posebno je važno voditi računa o ishrani, pa je potrebno da su obroci uredno izabalansirani na dnevnom nivou.

Savetuje se da se više vremena provodi u hladovini, ali i tu treba biti oprezan jer mesta zaklonjena od sunca samo su trenutno rešenje i daju prividan osećaj niže temperature.

Delove dana kada je temperatura najviša najbolje je provoditi u rashlađenim zatvorenim prostorima, a ako u prostoriji nema klima uređaja onda je treba zamračiti.

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading