ŠTA JE UKOR ZA NASILNIKA? Ministarstvo prosvete donelo niz mera, roditelji nisu sigurni da će to zaustaviti nasilje u školama
Tim povodom, Alo je pozvao nekoliko direktora škola u kojima su zabeleženi slučajevi nasilja, ali većina nije bila obaveštena o novim merama, a neki su, iz Poljoprivredne škole u Beogradu, na primer, demantovali da je bilo ikakvih ispada u njihovoj ustanovi. S druge strane, roditelji su za Alo! naveli da je dobro što se bar nešto radi. S. J., majka učenice trećeg razreda jedne beogradske osnovne škole, čiju je ćerku drug iz odeljenja gurnuo u školskom dvorištu tako snažno da je pala i polomila ruku, nije tužila nasilnika, ali je spremna da, ukoliko joj jednom neko povredi dete, ide i do suda u Strazburu.
- Što se tiče mera Ministarstva, nisam sigurna da će uroditi plodom. Ostaje da vidimo. Mislim da je, ipak, sve na roditeljima i načinu na koji vaspitavaju decu - zaključila je S. J.
Ovim promenama nije zadovoljan Bojan Janković, otac malog Alekse, koji je sa 14 godina izvršio samoubistvo zbog pretrpljenog vršnjačkog nasilja.
- Nisam detaljno upoznat, ali ne bih rekao da je nešto značajno promenjeno. Šta jednom nasilniku znači da dobije ukor razrednog starešine, veća ili škole? Apsolutno ništa. Nivoi nasilja su sve teži i teži, ova dva slučaja u prethodnih nekoliko dana su preteška, to su teške telesne povrede nasred učionice. U Pančevu je pretučen učenik bejzbol palicama, a u Bačkoj Palanci su mladića isekli po glavi i rukama. Ne znam šta treba da se desi da bi se konkretnije i adekvatnije sankcionisali ti nasilnici. Treba li da se poubijaju da bi se nešto konkretnije promenilo? - rekao je Bojan Janković za Alo!.
Kako je dodao, njegova supruga više nema snage da razgovara na ovu temu jer je razočarana.
Da podsetimo, Aleksin zakon je neformalni naziv za skup dopuna i izmena nekoliko zakona koji se odnose na prevenciju vršnjačkog nasilja u školama. Napisala ga je Dragana Ćorić, docentkinja na Novosadskom univerzitetu, zajedno sa još nekoliko studenata 2015. godine. Pokušavano je da se uvrsti u skupštinsku proceduru, ali u tome se nije uspelo, piše A. Dimitrijević
Mere Ministarstva
Za učinjenu povredu zabrane iz člana 110 -112. Zakona o osnovama sistema obrazovanja, a to se odnosi na činjenje fizičkog, emotivnog, psihičkog, digitalnog, seksualnog nasilja, izriču se vaspitno-disciplinske mere:
- Ukor direktora ili ukor nastavničkog veća
- Premeštaj učenika od petog do osmog razreda u drugu osnovnu školu na osnovu odluke nastavničkog veća, uz saglasnost škole u koju prelazi, a uz obaveštavanje roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika
- Za učenika srednje škole - isključenje iz škole
Nasilnom decom bavi se i DBA
Centar DBA se zalaže za uvođenje građanskih patrola, rekla je za Alo! Irena Đokić iz Centra DBA, jer bi deca tako bila pod stalnim nadzorom.
- U školama je uvek bilo sitnih čarki, ali bilo je nezamislivo da učenik donese nož u školu ili teže fizički povredi druga. Danas su deca zapostavljena, prepuštena agresivnim igricama i rijaliti programima. Nasilje ostavlja posledice ne samo na žrtvu, već i na nasilnika - istakla je Đokićeva i dodala da je spas u preveniciji.
- Roditelji treba da daju adekvatne primere, ljubav, a škola bi trebalo ponovo da bude ne samo vaspitna već i obrazovna ustanova.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Roditelj
16.04.2022 08:14
Sve dok ne ukinete ovaj nakaradni zakon o pravima deteta,biće još gore,dozvoliliste da tim zakonom nastavnik nesme ni da povisi glas na učenika,a nedajbože da ga povuče za uvo,odmah nastavnika isterate sa posla,a mali magarci nevaspitani posle još više se bahate,dobro i imamo prosvetne radnike,nekadaje nastavnik bio gospodin i strah i trepet u školi,koliko puta smo dobijali ćuške od nastavnika,pa šta,svi smo postali dobri i pošteni ljudi,a danas......