RAZBIJAMO MITOVE Trovanje uskršnjim jajima je retkost: Jedite koliko hoćete!
Kao što ste imali priliku da pročitate u jučerašnjem broju Alo! novina, pred Vaskrs smo rešili da s najvećim srpskim stručnjakom za zdravu ishranu razbijemo sve tabu teme vezane za kuvanje, konzumiranje i čuvanje jaja pre, tokom i nakon praznika. Imamo dobru vest: profesor kaže da se ovih dana opustite i slobodno uživate u ovoj namirnici, gotovo da je nemoguće da preterate! Ipak, ima izuzetaka.
Prošle godine, jedan momak je pojeo 30 jaja za jedan dan, kada je uradio analize krvi, sve je bilo u savršenom redu. Upravo na ovom primeru profesor Nenadić pokazuje da je svaki organizam priča za sebe.
- Taj momak je zdrav kao dren, nikada mu ništa nije falilo i nema nikakve bolesti, a da je to uradila osoba s bolesnim bubrezima, jetrom ili žučnom kesom, napravila bi sebi problem. Moj prijatelj Dragoslav Šekularac, čuveni fudbaler, jeo je tri jaja svakog jutra, iako je pet jaja preporučeno odraslim osobama na nedeljnom nivou, ali njemu je to prijalo i on je inače živeo zdravo - kaže profesor, i upravo ovom činjenicom objašnjava i kako treba da brojimo jaja koja pojedemo tokom Vaskrsa.
- Ako ste vi inače zdravi, normalno funkcionišete, nemate hronične bolesti zbog kojih vam je zabranjeno, i ako preterate s jajima za ta tri dana, neće vam ništa biti! Organizam je genije, uzima i iskoristi koliko mu treba, ono ostalo odbaci.
Ono što može čovekovom zdravlju da naškodi su pokvarena, nedovoljno skuvana ili loše čuvana jaja.
- Ako jaje nije dobro čuvano pre upotrebe, ili nije dovoljno skuvano, može da nastane problem. Temperatura dovoljna za kuvanje je 55 stepeni Celzijusovih, a kod vaskršnjih se uvek koristi viša temperatura, i to na 15 do 20 minuta, na taj način ste se zaštitili od bolesti i trovanja.
Ako pak, dođe do njega, prepoznaćete ga po mučnini, bolovima u stomaku, povraćanju i dijareji.
- Ne treba da zaustavljamo povraćanje i dijareju, jer tako organizam izbacuje ono što mu je višak i što ga muči. Pored toga, treba piti supu iz kesice, rastvor meda i soli, ili napraviti čaj od biljnog začina za supu, kao supa bez rezanaca - savetuje dr Nenadić, ali ističe da je to izuzetna retkost kada je Vaskrs u pitanju i da se dešava uglavnom zbog toga što se jaja kombinuju sa puno masnog mesa i sira, a ne zbog samih jaja.
- Jaje u frižideru može da stoji 40 dana nekuvano. Kada ga skuvamo, može još duže. Ako je obojeno u lukovini i premazano mašću, doslovno mesecima se neće pokvariti. Primer za to je čuvarkuća koju su ljudi iz znatiželje proveravali nakon godinu dana - našli su potpuno očuvano belance i žumance.
A upravo po njihovoj boji i strukturi i možete da proverite svežinu i ispravnost:
- Ako je belance belo i ima onu svoju karakterističnu čvrstinu, ono je ispravno, isto važi i za žutonarandžastu boju žumanceta. Ako su promenili boju, najverovatnije više nisu za jelo - kaže profesor i ističe da ona jaja koja su očuvala svežinu slobodno možete iskoristiti i danima nakon Vaskrsa, bilo sama, bilo u nekoj salati.
- Grčka salata je savršen izbor za tako nešto, jer će jaje poboljšati iskorišćenost hranljivih materija koje se nalaze u njoj. Zato, jedite slobodno! - poručuje profesor.
Grčka salata s jajima
Iseckajte na srednje komade jedan krastavac, dva paradajza, jednu glavicu ljubičastog luka, nekoliko listova zelene salate, dodajte 10 do 15 maslina, 100 g feta sira, maslinovo ulje, origano, so, sirće po želji. Izmešajte i dodajte jaja isečena na četvrtine.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)