K. K. JE MAŠINA ZA UBIJANJE! Dr Ranko Rajović o dečaku ubici i dečjim mozgovima
Jedan od vrhunskih stručnjaka kada je reč o deci, specijalista interne medicine i osnivač Mense u regionu dr Ranko Rajović, koji je sedam godina radio istraživanja sa mlađim razredima osnovnih škola u Srbiji, Sloveniji, Italiji i Hrvatskoj, analizirao je stravičan zločin u „Ribnikaru“ i dečaka K. K. (13), koji je ubio devetoro drugara i čuvara.
- To dete je postupilo kao mašina, on je planirao i crtao, to ukazuje na potpuni nedostatak empatije. Ovaj dečak misli da je dobio zadatak, on je mašina za ubijanje - rekao je dr Rajović u emisiji „Uranak“ za K1, i dodao da je vršnjačko nasilje u porastu u celoj srednjoj Evropi, ali da niko nije bio spreman za ovakav zločin.
- Ipak, ne možemo da optužimo samo internet i rijaliti programe, jer sve zajedno utiče na ponašanje deteta, a roditelji su najodgovorniji. Oni su to prvo okruženje za dete, a ono je važno 100 odsto za razvoj. Celokupan razvoj deteta je i emotivni i empatični razvoj, vaspitanje, a ne samo znanje - istakao je dr Rajović, i ukazao na to da dete koje sad i odmah sve dobije u pubertetu ima nultu toleranciju, pati od frustracija.
- Mozak naše dece postaje drugačiji. Motorički su slabiji, sa lošijim opštim znanjem, sebičniji i gotovo bez empatije. Uz to, roditelji traže uspeh od njega i zato ono ide na jednu, tri ili pet aktivnosti. Kao mali robot obavlja stvari okolo, a njegov mozak je specifičan, mora da živi, vidi, proveri i ne može to da izdrži - naveo je ovaj stručnjak, koji je na osnovu sedmogodišnjih istraživanja kod nas i u regionu došao do podataka da 50 odsto naših učenika provodi po pet sati zadubljeno u mobilne telefone.
- Njima su se igrališta i parkovi preselili u telefon i evo šta se dešava. Da ne ispadne da optužujem internet, ima tu korisnih stvari, ali naša deca ne idu na te sajtove. Ona idu tamo gde je negativan sadržaj, agresija i kada odu u taj virtuelni svet, mozak to obrađuje. Mi znamo da je to izmišljeno, ali mozak na to reaguje - naveo je dr Rajović, i istakao da današnje generacije imaju smanjene regije mozga.
- U virtuelnom svetu deca ubijaju ljude i otkidaju im glave i tako postaju bića bez empatije - upozorio je dr Rajović, i podsetio da je pre 100 godina dete primalo dve važne informacije tokom jednog dana.
- Sada je to reka informacija. Ja bih telefon zabranio do četvrtog razreda jer samo šteti. Čak i duže, ali niko me ne sluša - precizirao je dr Rajović i objasnio da se od viška informacija mozak brani tako što otupljuje.
- Neka deca u pubertetu, nažalost, tuku roditelje. To su deca kojoj smo sve dali i omogućili. Stvaramo generaciju otvorenih usta, bez obaveza i radnih navika, podbacili smo - zaključio je dr Rajović tokom gostovanja u „Uranku“ na K1.
Lajkovi su nesreća
- Bilo je dece koja su podržala K. K. i pravila šalu na društvenim mrežama. To rade bez ikakve empatije, a to mora da zaustave roditelji, ne sme da bude zaštićenih i ugađanja - poručio je Rajović, i dodao da su lajkovi nesreća.
- Vršnjačko nasilje je vezano za lajkove jer kada to snime, deca dobiju lajkove. Nažalost, dete kome ime ne mogu da spominjem je trend, samo druga deca nemaju pištolje. Sve više imamo takve dece, to su ekstremni primeri.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)