JEZIVO Prevare s medikamentima lopovima donose profit, pacijentima smrt: Bočice s vodom prodaju za hiljade evra!
Sudeći po navodima učesnika Međunarodne konferencije o krađi lekova održane u Beogradu, organizovani kriminal u čijim redovima ima farmaceuta, lekara i medicinskih sestara jezivim prevarama sa medikamentima ostvaruje enormne zarade, a pacijenti to plaćaju životom!
Kako je rečeno, u Evropi se najčešće kradu citostatici za životno ugrožena stanja i lekovi za retke bolesti dok kod nas, kako je za Alo! rekao predstavnik Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije Pavle Zelić, nisu poznati takvi slučajevi.
Ali zbog raznih vrsta prevara Zelić je upozorio naše građane da ne kupuju lekove preko interneta.
- U Srbiji je to zabranjeno upravo zato što je rizik za to prevelik. U EU je dozvoljeno, ali tu se pokazalo da je većina lekova koji se prodaju upravo preko interneta falsifikovana - istakao je Zelić, i pojasnio o kakvim prevarama je reč.
- Zamislite da ste vi neko ko prima lek za rak ili za neko teško imunološko stanje, retku bolest, a taj lek je u stvari lažan, odnosno da je to lek koji je samo iskorišćen, ili njegovo pakovanje ili je čuvan na neadekvatan način. Pacijent koji ga prima time bude životno ugrožen ili možda čak i premine. To je ono protiv čega se borimo - naglasio je Zelić, i podsetio na slučajeve iz Italije, kada se ispostavilo da su lekove razblaživali vodom ili su korišćena samo pakovanja u koja je sipana voda - naveo je, i precizirao da je jedan od najpoznatijih slučajeva mućka sa lekom „herceptim“, koji se koristi za najteže oblike kancera kod žena koje umiru od raka dojke.
Srbija ušla u sistem Medi teft
Na Međunarodnoj konferenciji o krađi lekova u Privrednoj komori Srbiji rečeno je i da je naša zemlja ušla u sistem „Medi teft“, koji kontroliše italijanska agencija za lekove, a čiji cilj je borba protiv krađa i zloupotrebe lekova u EU i zemljama u statusu pridruživanja. Srbija je partner zajedno s Institutom za lekove Crne Gore, a kako je pojasnio Zelić, platforma „Medi teft“ će, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, omogućiti da se prate serijski brojevi medikamenata.
- Ako se desi krađa lekova da mi znamo broj serije, da znamo odakle je taj lek došao i da svi bolnički farmaceuti i kolege u apotekama i veleprodajama mogu da prema toj crnoj listi koju izdaje „Medi teft“ platforma budu upozoreni. Moramo da zaštitimo naše pacijente i farmaceutski sistem u celini da ne dođe do takvog slučaja - naveo je Zelić.
- U Italiji su već upotrebljene bočice leka iz otpada punili vodom i uz pomoć veleprodaja sa lažnim fakturama, koje su bile saučesnici italijanske mafije, prodavali su ih u Nemačkoj za hiljade evra. To nije bila čak ni krađa lekova nego krađa pakovanja! Tek kad su medicinske sestre primetile da je kapsula na bočici od gume bušena više puta i da je zalepljena običnim lepkom, urađene su analize i otkriveno je da je unutra voda. Takođe, to su povezali i sa učestalim brojem smrtnih slučajeva žena koje su primale lek, ali su, nažalost, umrle - objasnio je Zelić, i dodao da je to bio znak da se ozbiljne organizacije bave krađom i preprodajom lekova.
Osim u Italiji, velike krađe i prevare sa lekovima dešavale su se u SAD, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Bugarskoj, Egiptu.
- Organizovani kriminal ukradeni lek ponovo je vraćao u legalni lanac snabdevanja, ali sa prikrivenim poreklom. To su lažne fakture, sertifikati, saučesnici su u veleprodajama i u bolnicama. Postoji čak sedam šema tog kriminalnog delovanja - naveo je Zelić.
Primer iz Bugarske
Jedan od primera prevare s medikamentima razotkriven je u Bugarskoj. Po toj šemi lokalni predstavnici internacionalnih farmaceutskih kompanija udruživali su se s lokalnim distributerima i nudili mito lekarima da prepisuju njihove proizvode umesto konkurentskih i deo lekova su preprodavali u inostranstvu. Konkretno, od 100 kutija nekog leka uvezenog u Bugarsku 50 kutija je završavalo u zemljama zapadne Evrope, gde su cene tih medikamenata znatno veće. Čak 30 odsto ostvarene zarade odlazilo je lekarima za mito koji su nastavljali da prepisuju samo određene vrste lekova, zbog čega su stvarali veštačke nestašice. Pacijenti su bili primorani da se snalaze kako znaju i umeju, mnogi su i umrli jer mesecima nisu uspeli da nabave neophodni lek.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)