ko puši, leti iz škole
Foto: Stock/Foto: stockphoto

Mogućnost udaljavanja učenika s nastave u trajanju od minimum pet dana, pojačani vaspitni rad s učenicima koji su nasilni ili problematični čak i van škole, kao i mogućnost društveno-korisnog rada - samo su neke od mera koje će biti moguće novim izmenama prosvetnih zakona koje je usvojila Vlada Srbije.

Reč je o izmenama zakona kojima se pokušava zavođenje reda u školama, specijalno posle majske tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“.

Kako su ranije naveli iz Ministarstva prosvete, ova mera odnosi se na udaljavanje iz škole u slučaju kada je protiv učenika pokrenut disciplinski postupak. Preciznije, kazna se odnosi na nasilnike, učenike koji diskriminišu druge, kao i one đake koji u školu donesu oružje, pirotehnička sredstva ili druge predmete kojima mogu da povrede druge. Ista mera biće preduzeta i protiv učenika koji u učionicu i školske dvorište donesu psihoaktivne supstance, alkohol, cigarete i lično ih koriste ili druge nagovaraju da ih koriste.

Veće kazne za roditelje!

 

Još jedna novina je i povećanje minimalne kazne za roditelje nasilnih učenika sa 30.000 na 40.000 dinara. Ovo je predviđeno za roditelje ukoliko njihovo dete prekrši članove zakona koji definišu zabranu nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i zabranu ponašanja koje vređa ugled, čast i dostojanstvo. Novina je i povećanje minimalne kazne sa 5.000 na 10.000 dinara, ukoliko roditelj prekrši član zakona koji reguliše odgovornost roditelja. To se odnosi na upis deteta u predškolsko i osnovnu školu, obavezu redovnog pohađanja nastave, ali i da roditelj pravda izostanke učenika, da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada s učenikom i drugo. Povećanje se odnosi na minimalne kazne, a maksimalne u oba slučaja ostaju iste - do 100.000 dinara.

Takve učenike škole mogu da kazne sa najmanje pet radnih dana, najduže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka. Pritom, škola je dužna da obavesti nadležni centar za socijalni rad kako bi zajedno realizovali pojačan vaspitni rad s učenikom i pružili adekvatnu podršku njegovim roditeljima.

Da li će učenik biti udaljen sa nastave, procenjivaće tim za zaštitu učenika od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Koliko god dana kazne da dobije, prestupnik će ipak biti aktivno uključen u nastavu, odnosno sve vreme će morati da se informiše o toku nastavnog procesa uz upotrebu nastavnog materijala koji je škola u obavezi da dostavi učeniku i njegovim roditeljima.

Iako iz Ministarstva preciziraju da svrha udaljavanja s nastave nije kažnjavanje učenika, već vid mera za situacije u kojima prethodne aktivnosti nisu dale efekte, mnogi smatraju da bi kazne trebalo i pooštriti.

Najavljeno je i da će učenicima, kao mera, moći da bude određen i društveno-koristan rad, ali zasad to nije u potpunosti definisano.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading