OBRATITE PAŽNJU NA OVE STVARI KADA KUPUJETE MESO
Foto: Shutterstock

Ukoliko jedete životinjske proteine, važno je da obratite pažnju na njihovo poreklo, jer se u mnogim zemljama životinjama daju hormoni i antibiotici kako bi se stimulisao njihov rast, te da bi proces uzgoja bio brži i isplativiji. Osim toga, za poboljšanje ukusa, mirisa ili boje, ali i zbog bezbednosti i održivosti mesa, dodaju se razni aditivi.

Neka vaš izbor budu, po mogućnosti, divlja riba, organska ćuretina, piletina, govedina ili druge vrste mesa, dok sve vrste kupovnih mesnih prerađevina isključite iz ishrane jer sadrže brojne veštačke suspstanice, poput aditiva, emulgatora, aroma, boja i pojačivača ukusa.

Evo o čemu bi trebalo da vodite računa prilikom kupovine mesa.

1. Trudite se da kupujte meso od lokalnih, proverenih prodavaca (uzgajivača)

Važno je da znate šta unosite u organizam. To naročito važi za meso. Ne kažem da svi treba da uzgajate životinje, ali bi trebalo da znate kvalitet i poreklo mesa koje konzumirate. Ukoliko ste u prilici, meso nabavljajte od lokalnih mesara ili farmera koji sami uzgajaju životinje. Pružite im podršku i potrudite se da razvijete iskren odnos sa njima. Komuniciranjem možete da saznate sve o istoriji i načinu uzgoja. To je mnogo teže ispratiti kada nabavljate meso u velikim trgovinskim lancima.

2. Izbegavajte meso koje sadrži nitrate

Nitrati su konzervansi koji se dodaju mesu da bi se održala boja i produžio rok trajanja. Uglavnom se dodaju mesnim prerađevinama, te im pružaju ružičastu nijansu. Oni sami po sebi nisu opasni, ali kada ih unesemo u organizam, hemijski reaguju, te se pretvaraju u jedinjenja koja se nazivaju nitriti. Ni nitriti sami po sebi nisu opasni, ali kada se hrana koja ih sadrži, skuva na visokim temperaturama ili se probavi u kiselom okruženju želuca, mogu se vezati za bakterije i formirati nusprodukte zvane nitrozamini. Neki od njih su kancerogeni. Iz tih razloga trebalo bi da izbegavate meso koje sadrži nitrate. Ovo je jedino moguće ukoliko kupujete domaće meso od proverenih uzgajivača.

3. Izbegavajte meso koje sadrži ostatke hormona

Iako su hormoni za pospešivanje rasta zabranjeni u EU, oni se i dalje koriste u mnogim zemljama. Prema Naučnom odboru Evropske unije za veterinarske mere upotreba šest prirodnih i veštačkih hormona rasta u proizvodnji govedine predstavlja potencijalni rizik za zdravlje ljudi. Studije pokazuju da postoji rizik da dodatni hormoni utiču na ravnotežu ljudskih hormona, što izaziva probleme u razvoju, probleme reproduktivnog sistema i čak je povezano sa razvojem raka dojke, prostate i debelog creva.

4. Birajte meso životinja koje su hranjene travom

Kupovinom mesa životinja koje su hranjene travom kupujete meso koje je uzgajano na način kako je to priroda uredila. Mnogi farmeri (stočari) hrane životinje zrnastom hranom poput kukuruza i drugih vrsta žitarica, da bi im povećali telesnu masu, što naposletku utiče na kvalitet mesa. Na primer, sistem za varenje kod krava nije stvoren za probavu zrnevlja, što znači da se ono može zadržati u stomaku. Mikroorganizmi koji razgrađuju zrnevlje u digestivnom sistemu preživača stvaraju kiselo okruženje, što pogođa i tkivo životinja, odnosno onaj deo koji mi jedemo. Takvo meso ima daleko više zasićenih masti nego meso životinja hranjenih travom.

5. Kupujte organsko meso kad god ste u prilici

Bez obzira na to što kupovina organskog mesa može biti veći izdatak za vaš budžet, istovremeno predstavlja dugoročno ulaganje u zdravlje. Kupovinom sertifikovanog organskog mesa možete biti sigurni da ono ne sadrži GMO, pesticide, herbicide, hormone i antibiotike koje životinje mogu da skladište u masnom tkivu. Naime, jedna studija pokazala je da su žene koje su praktikovale ishranu bogatu organskim mesom, koje sadrži konjugovanu linolnu kiselinu (CLA), imale 60% manji rizik za razvoj raka dojke. Sertifikovani proizvođači organskog mesa podležu visokoj odgovornosti i standardima uzgoja, a prema životinjama postupaju humananije od konvencionalnih uzgajivača.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading