razvod
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Svaki četvrti brak u Srbiji završi se razvodom još u prvim godinama zajedničkog života, pokazala je statistika, a razlozi su ozbiljna i trajna poremećenost odnosa u braku i stvarna nemogućnost ostvarivanja zajednice života, te se godišnje raskine skoro 10.000 brakova.

U 2022. godini u Srbiji je broj razvedenih brakova porastao u odnosu na prethodnu godinu, tačnije razvedeno je 9.813 brakova, odnosno za 0,2% više, dok je prosečno trajanje braka 13,8 godina.

Prosečna starost muža koji se razvodi je 45,1 godina, a žene 41,5, podaci su Republičkog zavoda za statistiku Srbije.

- Istraživanja su pokazala da je razvod braka drugi najstresniji događaj koji može zadesiti čoveka, a da je čak i odlazak u zatvor manje stresan od razvoda, naročito kada se ne postigne sporazumni razvod braka. Iako se ove dve situacije teško mogu porediti i razvod braka i odlazak u zatvor zahtevaju veliko prilagođavanje novonastalim okolnostima - kaže advokat Tijana Vladisavljević.

Dodaje da kao što i nastaje, brak može voljom supružnika i prestati što je najbrži i najlakši način razvoda, ili kada nema sporazuma onda po osnovu tužbe za razvod braka – što je komplikovaniji i sporiji način.

- Brak takođe prestaje i poništavanjem braka ako postoje odgovarajući razlozi za to, a prestaje i smrću bračnog partnera ili proglašenjem lica za umrlo. - objašnjava ona.

Zakonodavstvo Srbije kao razloge za razvod braka predviđa ozbiljnu i trajnu poremećenost odnosa u braku i stvarnu nemogućnost ostvarivanja zajednice života.

- Ozbiljna i trajna poremećenost odnosa u braku je takva poremećenost odnosa koja opstaje već dugi period, a nema izgleda da se prevaziđe i reši, dok stvarna nemogućnost ostvarivanja zajednice života podrazumeva da do nastanka zajednice življenja, privređivanja i trošenja nije ni došlo ili je ona prestala, a nema izgleda da se opet uspostavi funkcionalan brak - pojašnjavaju iz kancelarije Vladisavljević.

Brak se takođe može poništiti i ako nije zaključen u odgovarajućoj formi pred matičarem ili zbog nepostojanja saglasne izjave volja ili zbog postojanja bračnih smetnji, prenose beogradski mediji.

- U bračne smetnje spada nekoliko aspekata. Postojanje bračnosti što znači da je osoba već u braku prilikom sklapanja novog braka, nesposobnost za rasuđivanje u mementu zaključenja braka, maloletstvo ispod šesnaest godina u trenutku zaključenja braka i krvno srodstvo do određenog stepena. Brak se može raskinuti naravno i kada je zaključen u nekom drugom prikrivenom cilju, a ne u cilju zasnivanja zajednice - navodi advokat Tijana Vladisavljević.

Prema statistici, najveći broj razvedenih brakova čine brakovi sa decom (52,5%), a najčešće oni s jednim detetom. Nakon razvoda, deca su najčešće dodeljena ženi i to u 3.495 razvedenih brakova.

BONUS VIDEO

@alo_portal Da li treba zabraniti mobilne telefone u školama? 📱 #alo #alodnevnenovine #alonovine #fypシ #foryou #viral ♬ original sound - Alo_portal

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading