NIKAKO S PLAŽE PRAVO U KOLA Ova greška može biti opasna, obavezno se držite ovih pravila
Temprature izmerene u hladu ove sedmice će ići do paklenih 40 stepeni Celzijusovih, lokalno i stepen, dva više. A sezona godišnjih odmora je počela, pa mnogi su se zaputili put mora. Uglavnom porodično. I sa neretko malom decom.
Važan savet je da u toj koloni nikako ni vozač ni ostali putnici, posebno deca, ne izlaze napolje i šetkaju okolo, kao što se može videti.
Temperatura u vozilu ne bi trebalo da bude niža sedam do deset stepeni u odnosu na spoljašnju. Ako je vožnja na neku kraću destinaciju onda je savet da se ne uključuje klima već da se otvore prozori i napravi promaja.
Nikako s plaže pravo u kola
Milan Marinković, serviser auto-klime, kaže za Kurir da auto-klimu nije neophodno servisirati neposredno pre puta, ali je bitno to uraditi dva puta godišnje odnosno na šest meseci.
- Servis obavezno treba uraditi zbog nakupljenih bakterija i virusa. Čist filter dozvoljava bolji protok vazduha i klima je efikasnije i ekonomičnija. Kada auto dugo ostavljate na suncu ispred smeštaja ili pored plaže bez hlada još ako je tamnije boje ugrejaće se previše. U takvim slučajevima nemojte odmah sedati u vozilo, već vozač jedno 15, 20 minuta pre nego što krenete treba da otvori sve prozore da vazduh prostruji, a onda i jedno desetak minuta da bude uključena klima kako bi se temperature koliko toliko ujednačile. Tek nakon toga možete sesti u auto. Pazite da sve vreme imate dovoljno goriva zbog klime koja radi stalno - savetuje Marinković.
Na more bi valjalo putovati u ranim jutarnjim ili večernjim satima jer su manje gužve, a i vrelina dovodi do bržeg umora i iscrpljenosti vozača. Lekari ističu da je pauza od po 15 minuta na svaka dva sata važna.
Dr Saša Milićević: Bez gaziranih pića
Pedijatar dr Saša Milićević kaže da roditelji tokom letnjih putovanja decu moraju stalno da hidriraju.
- Veliki deo tela deteta je voda koju brže gube od odraslih i zato moraju stalno da se rehidriraju. Bebe moraju redovno da sisaju jer kroz majčino mleko dobijaju i hranu i tečnost. U kolima ne sme da bude previše hladno jer kod dece centar za termoregulaciju nije razvijen. Stalno treba proveravati da li su deci hladne ruke ili noge - kaže dr Milićević:
- Nikako ne treba uzimati gazirane sokove koji pospešuju žeđ zbog šećera, već bi trebalo poneti običnu vodu, limunadu ili neki domaći sok.
Pedijatar kaže i da su zbog velikih gužvi na granicama velika i zadržavanja, ali da tada ne bi trebalo izlaziti napolje. - Razlika u temperaturi je velika i najbolje bi bilo sačekati u autu pod klimom. Ako su duže relacije ne bi je trebalo gasiti.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)