"KAD UMRE, JA MU SAHRANU PLATITI NEĆU" Srbin zbog ponašanja oca prema njemu i majci ne želi dinar da potroši na njegov pogreb: Evo ko snosi troškove u tom slučaju
Foto: Shutterstock

Kada se suočimo sa gubitkom bliske osobe, osim emocionalnog bola, često se suočavamo i sa praktičnim problemima, kao što je organizacija sahrane. Međutim, ono što mnoge tišti jeste - Šta se dešava kada pokojnik nema nikoga ko bi platio sahranu i pokrio troškove?

Jedan korisnik sa Reddita iz Srbije podelio je svoje brige o tome šta će se dogoditi kada njegov otac, koji je u poznim godinama i od koga nije dobio nikakvu pomoć tokom života, premine. Kako je decidno naveo, on ne želi da plati njegovu sahranu budući da je kroz život njemu i majci pravio samo haos i bol.

Zašto ne želi da sahrani oca kada premine?

"Znam da će ovo biti potresno većini koja bude čitala ovo, ali ja imam svoje razloge i verujte mi na riječ. Pitanje je jasno, šta kada pokojnika nema ko sahraniti, platiti sahranu itd?

Imam oca na papiru koji je u poznim godinama i zanima me šta očekuje mene i majku kad on kad tad premine. Ja mu sahranu neću platiti, od njega smo ja i majka imali samo bol i tugu. Ništa od njega nisam dobio, nasledio, sve sam kroz život morao sam sa majkom.

On nema na sebi nikakvu imovinu ali mislim da ima neku penziju. "Znaš ipak ti je otac", znam da mi je otac ali znam i šta je radio. Tako da ako imate neku informaciju molim vas za pomoć.", napisao je mladić u svojoj objavi.

Savetovali ga da pita pravnika

Tematika sama po sebi tužna, stvarala je korisnicima Redita knedlu u grlu, pogotovo onima koji su u sličnoj situaciji kao mladić iz Srbije.

"Sve te razumem. Ti oprosti zbog sebe i oslobodi srce gneva. A njega neka sahrani opština. Ako te je već napustio kao i tvoju majku. Šta te se to tiče. On je taj koji je trebao da misli šta će i kako će.",glasio je jedan od saveta.

Budući da niko nije baratao baš tačnim informacijama, najbolji komentar je došao od mladića koji mu je savetovao da potraži pomoć advokata.

"Pitaj nekog pravnika jel' imaš zakonsku obvezu platiti ocu sahranu, ako da, raspitaj se imaš li pravo legalno ga se odreći. Ako ne, platit ćeš ju sigurno, ako ne direkt, onda u smislu ovrhe od države ili nečeg sličnog. Sretno!", napisao je on.

U praksi, sudeći prema Zakonu o sahranjivanu pokojnik koji nema rođaka ili porodica jednostavno ne želi da ga sahrani, pada pod nadležnost države koja ga sahranjuje.

Ko plaća sahranu u slučaju da pokojnik nema porodicu?

U Srbiji, ako osoba koja umre nema sredstava za pokriće troškova sahrane i nema porodicu koja bi ih preuzela, država može preuzeti odgovornost za organizaciju sahrane. Prema Zakonu o sahranjivanju i grobljima, JKP „Pogrebne usluge” organizuje sahranu, a troškove pokriva opština na čijoj teritoriji je pokojnik imao poslednje prebivalište. Cena sahrane u ovakvim okolnostima iznosi oko 30.000 dinara. Zakon se odnosi i na slučajeve kada je rodbina nedostupna, odbija ili nije u mogućnosti da obezbedi sahranu, kao i na osobe koje se vode kao nepoznate (NN).

Opština može da traži nadoknadu ako se neko prihvati nasledstva

Opština koja organizuje sahranu može tražiti naknadu troškova od osoba koje su bile odgovorne za sahranu ili iz zaostavštine preminulog. Za osobe bez rodbine ili sa nezainteresovanom familijom, na grobljima kao što su Lešće, Nova Bežanija, Orlovača i Zbeg postoje parcele za sahrane bez ispraćaja, piše list "Politika".

Ukoliko preminuli ima penziju, moguće je da penzionerske službe mogu pomoći u pokrivanju dela troškova sahrane. Takođe, lokalne socijalne službe ili humanitarne organizacije mogu pružiti dodatnu pomoć u ovakvim teškim situacijama.

(Blic)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading