AUSTRIJANCIMA JASNO: "Tzv. Kosovo je pre 'neuspela' nego suverena država"
Alo/ Ilustracija

Takođe, istakao je da je tamo i dalje raspoređena međunarodna vojna misija da održi bezbednost i spreči nasilje, a da posebnu zabrinutost izazivaju organizovani kriminal i islamističke mreže na Kosovu, prenose "Novosti".

Upitan o izjavama njegovog prethodnika na čelu FPO Hajnca Kristijana Štrahea, kako će, ukoliko dođe na čelo zemlje, raditi na povlačenju austrijskog priznanja nezavisnosti tzv. Kosova i kakav je njegov stav, Kikl je naveo da mu je poznato da je šef delegacije FPO u Evropskom parlamentu Harald Vilimski bio u Beogradu u oktobru 2021. i da je intenzivno razgovarao sa predsednikom Skupštine Srbije Ivicom Dačićem.

"Došlo je do razmene mišljenja i sa drugim predstavnicima vladajućih partija SNS i SPS. Činjenica je da tzv. Kosovo više liči na "neuspelu državu" nego na suverenu državu. Tamo je i dalje raspoređena međunarodna vojna misija da održi bezbednost i spreči nasilje. Organizovani kriminal i islamističke mreže na Kosovu izazivaju posebnu zabrinutost", rekao je Kikl.

Na pitanje šta misli o Srbiji, naveo je da je važna evropska država sa veoma bogatom istorijom, koja je oduvek bila vezana za sudbinu Austrije i da je Srbija i danas važan deo evropske zajednice naroda i faktor stabilnosti na Balkanu.

Povodom uloge srpskih građana u Austriji, Kikl kaže da je istina da u FPO postoje članovi i funkcioneri srpskog porekla i navodi da su se mnogi Srbi nastanili u Austriji, dobro se integrisali i postali deo austrijskog društva.

"Po mom mišljenju, mnogi sugrađani srpskog porekla imaju veoma zdrav razum - karakteristiku koju su mnogi zapadnoevropski političari izgubili - rekao je Kikl.

Upitan kako ocenjuje okrenutost Srbije ka Rusiji i Kini, budući da je cilj zvaničnog Beograda članstvo u EU, Kikl kaže da Srbi zaista moraju sami da odluče o tome kako će oblikovati odnose sa drugim državama.

"Moj lični pristup spoljnoj politici je da ne treba da budete potpuno zatvoreni za bilo koju drugu zemlju, niti da dozvolite da vas preuzmu interesi druge zemlje. Za Austriju mi je uvek bila važna nezavisna i neutralna spoljna politika. Mogu samo preporučiti takvo pozicioniranje. Srbija, takođe, može da se osvrne na tradiciju izgradnje mostova između Istoka i Zapada", rekao je on.

Kikl je, na pitanje šta je po njegovom mišljenju najvažnija stvar koju Srbija treba da učini da bi se ubrzao njen put ka EU, rekao da srpski narod mora slobodno da odluči da li zaista želi da bude deo Evropske unije ili ne.

"U svakom slučaju, mogao bih da zamislim da će Srbija, ako želi da postane članica EU, pružiti podršku protiv nepoželjnih dešavanja u Uniji i povećati neophodan pritisak za reformu", kaže Kikl.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading