24 godine od masakra
Foto: Alo/Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

To je jedan od najtežih zločina, izvršenih nad Srbima u pokrajini nakon dolaska međunarodnih misija na Kosovo i Metohiju.

Počinioci ovog monstruoznog ubistva nad nedužnim Srbima do danas nisu odgovarali za svoj zločin, dok vlasti u Prištini u kazamatima drže desetine nevinih Srba pod lažnim optužnicama, saopštio je direktor Kancelarija za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Kako naglašava, odgovornost za činjenicu da ubice iz Starog Grackog još nisu privedene pravdi snose predstavnici privremenih institucija samouprave u Prištini, koji zaverom ćutanja o ovom i mnogim drugim zločinima izvršenim nad srpskim narodom u pokrajini, zapravo štite teroriste i zločince.

"Odgovornost, takođe, snose i predstavnici međunarodnih misija na KiM, pre svega Euleks, koji je odustao od istrage pod skandaloznim izgovorom nedostatka dokaza", kaže se u saopštenju. Iz Kancelarije za KiM podsećaju da su zločinci više puta minirali i oskrnavili groblje na kome su sahranjeni stradali žeteoci, kao i spomen-ploču sa imenima stradalnika, istaknutu na objektu Osnovne škole u centru sela.

"Danas želimo još jednom da naglasimo i da je međunarodna zajednica, ne samo moralno, odgovorna što svojim nečinjenjem dozvoljava da zločini nad Srbima koji su se desili pred njenim očima budu zataškani i prepušteni zaboravu, a trajan mir na Kosovu i Metohiji ne može se graditi na negaciji zločina i potrebe da krivci budu kažnjeni", naveo je Petković.

Međutim, kako ističe, Srbija i srpski narod nikada neće odustati od insistiranja na istini o stradanjima naših sunarodnika, ali i istini o pravom, zločinačkom karakteru onoga što mnogi politički predstavnici albanskog naroda na Kosovu i Metohiji opisuju kao borbu za slobodu. "Kada do te istine dođemo, moći ćemo da gradimo poverenje i normalizaciju odnosa među Srbima i Albancima, u našoj južnoj pokrajini", zaključuje se u saopštenju direktora Kancelarija za KiM.

U Starom Gracku, 23.jula 1999. godine, ubijeno je iz neposredne blizine, na njivi, 14 Srba. Stradali su: Milovan Jovanović (1969), Jovica Živić (1970), Radovan Živić (1967), Andrija Odalović (1967), Slobodan Janićijević (1965), Mile Janićijević (1957), Novica Janićijević (1981), Momčilo Janićijević (1946), Stanimir Dekić (1955), Božidar Dekić (1947), Saša Cvejić (1973), Ljubiša Cvejić (1939), Nikola Stojanović (1936) i Miodrag Tepšić (1951).

Najmlađi među njima, Novica Janićijević, imao je samo 17 godina. Večan im spomen!, navela je Kancelarija za KiM.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (1)

Loading
Jelena

23.07.2023 18:55

Medjunarodna zajednica ne reaguje i posle 25 godina od masakra nad Srbima,Pristina vesto izbegava odgovornost.