Printscreen
Foto: Printscreen/Printscreen

U sedištu Uneska u Parizu otvorena je izložba posvećena srpskim kulturnim dobrima koja su upisana na Listu svetske baštine u opasnosti - manastirima Visoki Dečani, Gračanica i Pećka patrijaršija, kao i crkvi Bogorodice Ljeviške u Prizrenu. U Kraljevskoj biblioteci u Kopenhagenu predstavljena je digitalna verzija Miroslavljevog jevanđelja - najstarijeg sačuvanog srpskog ilustrovanog rukopisa.

Nikola Selaković je istakao da je izložba u Parizu pripremljena na veoma moderan i savremen način, kombinacijom modernih tehnologija i onog što jeste bogato srpsko kulturno, istorijsko i duhovno nasleđe na Kosovu.

Najavio je da će izložba biti i u sedištu Uneska u toku ove nedelje, a da početkom decembra prelazi u Kulturni centar Srbije u Parizu, gde bi trebalo da bude do sredine januara.

Selaković ukazuje da ne postoji svest koliko je znanje o Kosovu malo i plitko.

„To pogotovo shvatite kada odete u države koje su nam prijateljski nastrojene, koje podržavaju našu poziciju po pitanju Kosova i Metohije. Kada uđete u neki razgovor sa njihovim zvaničnicima, shvatite da nemaju neko široko znanje o Kosovu i Metohiji. Upravo je ova izložba put da to znanje steknu i da ga prodube i da još bolje razumeju ono što jeste naša pozicija“, ističe Selaković.

Ministar je naveo da Priština želi da izmeni ono što jeste ne samo realnost na terenu, već i u udžbenicima, u svesti ljudi, u medijima.

„Dakle, pokušaji napada na našu kulturnu baštinu na Kosovu i Metohiji nisu samo fizički, iako su u poslednjih godinu dana oni bili učestali, imali smo 31 napad na naše crkve, manastire, na naša groblja“, navodi Selaković.

Sa druge strane, ukazuje, napadi se manifestuju kroz pokušaje falsifikovanja istorije pričama da to nije srpsko kulturno nasleđe.

„Naš zadatak jeste da svuda u svetu gde možemo svedočimo našu istinu i pričamo pravu sliku stvari o stanju na Kosovu i Metohiji“, poručio je ministar.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading