INTERVJU NEDELJE Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, o aktuelnim temama - Svakodnevno se borim za poljoprivrednike
Naša država je u prošloj godini pokazala da reaguje brzo i efikasno i donosi prave mere u kriznom trenutku, pa tako kod nas nije bilo nestašica niti osnovnih životnih namirnica niti bilo kojih drugih. Veoma pomno pratimo situaciju i u narednom periodu ćemo u slučaju da bude potrebno reagovati što je brže moguće i u skladu s okolnostima. Ovo poručuje Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u intervjuu za Alo!, a na pitanje da li ćemo imati dovoljno hrane u 2023. godini s obzirom na haos u kom se ceo svet trenutno nalazi.
Cene energenata rastu, goriva takođe, koliko to otežava položaj poljoprivrednika i na koji način može država da im pomogne?
- Poljoprivredni proizvođači su tokom prošle godine dobili dodatni regres za gorivo za obavljanje poljoprivrednih radova kao meru podrške u trenutnoj situaciji. Regres iznosi 1.000 dinara po hektaru, pa je s prethodno isplaćenim osnovnim podsticajem za biljnu proizvodnju od 6.000 dinara po hektaru i regresom za gorivo od 2.000 dinara po hektaru, ukupno davanje iznosilo 9.000 dinara po hektaru plaćenih u 2022. godini. Pored ove mere država je dodatno obezbedila 26.000 tona merkantilnog kukuruza, koji će biti podeljen tokom sledeće nedelje. Takođe, reakcija države je bila na trenutnu nestabilnost na tržištu mleka te je u prvom i drugom kvartalu iznos premije za mleko podignut sa 10 na 15 dinara. Kao što znate bila je doneta i vanredna mera proizvođačima suncokreta i šećerne repe za rod 2023. Tako se odgovorna država ponaša u nestabilnim trenucima.
Kako protiče registracija poljoprivrednika na platformu eAgrar?
-Veoma sam zadovoljna odzivom poljoprivrednika - za prvih 10 dana više od 22.000 proizvođača preuzelo je parametre za svoj eID broj. Pozivam i ostale poljoprivrednike koji to nisu uradili da odu do pošte ili najbliže poljoprivredne savetodavne i stručne službe i završe taj prvi korak za pristup platformi eAgrar. Poljoprivrednici kojima su potrebne informacije ili pojašnjenja, pomoć mogu u svakom trenutku da potraže u najbližem PSSS-u. Naši službenici u PSSS-ovima na 34 lokacije širom Srbije obučeni su da poljoprivrednim proizvođačima pruže svu neophodnu pomoć i podršku u procesu registracije. Napominjem da oni poljoprivrednici koji ne poseduju pametne mobilne telefone treba da u MUP-u izvade kvalifikovani elektronski sertifikat (KES), koji u elektronskoj razmeni podataka zamenjuje potpis neke osobe.
Kako inspirisati mlade da se bave poljoprivredom?
- Mlade smo upravo prepoznali kao ključni faktor za dalji opstanak i razvoj srpskog agrara. Oni su, pored žena, kategorija kojoj se posvećuje posebna pažnja i u okviru nacionalnih mera i IPARD programa. Tako, na primer, mladi proizvođači mogu da koriste subvencionisane kredite uz svega 1% kamate, i u proseku trećina kredita bude isplaćena upravo njima. Oni takođe imaju i prednost prilikom bodovanja i rangiranja za dobijanje podsticaja iz nacionalnog budžeta, kao i prilikom konkurisanja za IPARD program. U okviru IPARD II programa mladi su mogli da računaju na pet odsto viši podsticaj u odnosu na ostale kategorije (65% ukupnih prihvatljivih troškova investicije) u okviru mere 1, koja je namenjena investicijama u izgradnju i opremanje objekata i nabavku poljoprivrednih mašina i mehanizacije za primarnu poljoprivrednu proizvodnju. U narednom IPARD III programskom ciklusu mladi će moći da računaju na još veću podršku, koja će iznositi čak 70 odsto od ukupnih troškova, a biće proširena i na meru 7, koja je namenjena ruralnom turizmu. Mladima su na raspolaganju i sredstva u okviru Projekta konkurentne poljoprivrede Srbije koji Ministarstvo poljoprivrede i Vlada Srbije sprovode u saradnji sa Svetskom bankom.
Imali ste susrete i s kolegama iz regiona, koliko inicijativa Otvoreni Balkan može da pomogne našim poljoprivrednicima?
- Cilj Otvorenog Balkana, koji je inicijativa Srbije, Albanije i Severne Makedonije, jeste stvaranje regionalnog ekonomskog prostora na zapadnom Balkanu, s merama vidljivim ljudima i kompanijama, koje vode ka održivom razvoju privreda. Slobodan protok hrane je jedan od ključnih rezultata ove inicijative. Ova inicijativa za građane regiona znači još veću sigurnost u ispravnost proizvoda koje koriste, a s druge strane, za privredu ubrzanje procesa razmena proizvoda i smanjenje troškova i gubitaka koji sada nastaju usled dugog čekanja na graničnim prelazima. Kada je u pitanju promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda između zemalja potpisnica inicijative „Open Balkan“, on se obavlja nesmetano, bez zastoja i poteškoća. Srbija ostvaruje znatne suficite u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i s Albanijom i sa Severnom Makedonijom i obim razmene raste u kontinuitetu. Do sada su potpisana i u realizaciji su dva sporazuma koja se tiču MPŠV: Sporazum o saradnji u veterinarskoj, fitosanitarnoj i oblasti bezbednosti hrane i hrane za životinje na zapadnom Balkanu i Sporazum o mehanizmima prehrambene sigurnosti, čija je svrha da omogući nesmetano snabdevanje osnovnim prehrambenim proizvodima unutar Otvorenog balkanskog regiona.
Kako izgleda jedan vaš radni dan, da li ste više u kancelariji ili na terenu?
- Bilo da sam na terenu ili u kancelariji, svaki moj dan je posvećen poljoprivrednicima - razgovoru s njima, slušanju njihovih zahteva i problema, razmatranju mogućih rešenja i predloga za mere pomoći. Za mene je svaki dan radni, bilo da je vikend ili radna nedelja. Samim preuzimanjem ove funkcije spremna sam na to.
Tri meseca ste na čelu ovog resora, koje projekte ste započeli?
-Najvažnija je isplata svih mera sprovedenih u 2022. godini, kao i rad na uvođenju eAgrar sistema, koji će s radom početi na proleće ove godine, a uvodi se u cilju modernizacije i ubrzanja procesa upisa podataka, promene podataka u Registru poljoprivrednih gazdinstava (RPG), kao i odobravanja i isplate podsticaja u poljoprivredi.
Kako su vas prihvatile kolege koje imaju duži staž u vladi, da li se s nekim i privatno družite?
- Sa svim kolegama u Vladi Srbije imam odličnu saradnju, mislim da smo vrlo efikasan tim, s predsednikom i premijerkom na čelu. Prijateljima u Vladi smatram Sinišu Malog i Irenu Vujović, s kojima sam i radila u prethodnom periodu, od kojih sam učila i čiji saveti su mi dragoceni.
Predsednik Vučić vas je pohvalio, rekao je da ste vredni, kako to komentarišete?
- Hvala predsedniku Vučiću na podršci, to uvek znači, ja sam na ovu poziciju došla da radim i opravdam dato poverenje. Svaka takva pohvala mi daje potvrdu da sam na pravom putu i nastaviću da ulažem svu svoju energiju, znanje i vreme u stvaranje što boljih uslova za razvoj poljoprivrede u našoj državi i što bolji položaj poljoprivrednika.
Vodila sam decu da gledaju Oluju
Prisustvovali ste premijeri filma „Oluja“, pa kakav utisak je film ostavio na vas?
- Utisak je takav da sam odmah odvela svoju decu u bioskop da i oni pogledaju film. Smatram da svaki građanin Srbije treba da poznaje našu prošlost i bitno je da na taj način negujemo istoriju sećanja.
Čista desetka za Anu
Kako ocenjujete saradnju s premijerkom Anom Brnabić?
- Ocenjujem s čistom desetkom.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)