grujičić
Foto: Alo/Alo/ Dejan Briza

 

PIŠE: TANJA KOVAČEVIĆ

 

Pomak u zdravstvu je ogroman, to odgovorno tvrdim kao neko ko radi u zdravstvu 40 godina. Znam jako dobro s čime smo moje kolege i ja radili pre 20, s čim pre 10 godina, a s čim danas. Mnogo je uloženo u izgradnju i obnovu bolnica, nabavku opreme, poboljšanje uslova lečenja, u nove lekove i terapije. Iz godine u godinu ti budžeti su drastično veći. Kada danas gledam aparaturu s kojom radim, prosto mi je neverovatno odakle hrabrosti mojim kolegama i meni da ulazimo u komplikovane operacije pre, recimo, 20 i 30 godina. Danas moje mlađe kolege rade na najsavremenijoj opremi, ističe Danica Grujičić, ministarka zdravlja.

U razgovoru za Alo! navodi i da je mnogo toga urađeno:

- Obnavljaju se bolnice, npr. bolnice u Vranju, Prokuplju, sada smo završili pripreme za početak radova u bolnici u Valjevu. Završava se Klinički centar Srbije, izgrađen je KC u Nišu, završavamo deo zgrade u KC Vojvodine, posle mnogo godina, da ne kažem decenije, kao što sam i obećala, objavili smo projektnu dokumentaciju za KC u Kragujevcu. Uradili smo PDR i odredili lokaciju za novu zgradu Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Trenutno radimo na analizi i određivanju prioriteta za obnovu, rekonstrukciju i izgradnju novih porodilišta.

 Pored toga, nabavlja se nova, moderna oprema?

- Nabavljeno je zaista mnogo opreme, skenera, magneta, ultrazvukova, linearnih akceleratora, među kojima su i gama-nož i iks-nož, mamografi. Kroz projekat svetske banke nabavljeno je u prethodne dve godine 55 skenera i magneta, cilj je bio da omogućimo dijagnostiku u svim gradovima. Trenutno se nabavlja još mamografa i magneta, kroz projekat svetske banke biće obezbeđeno sledeće godine još 10 magneta. Mislim da će uskoro svaki grad imati svu potrebnu aparaturu. Ogromna količina opreme je ušla u Srbiju i sada već razmišljanje o sofisticiranoj i skupoj opremi nije naučna fantastika. To su sada već realni projekti na kojima radimo. Preventiva je vizija srpskog zdravstva za koji ću se boriti. Sva dijagnostička oprema će olakšati taj posao.

 Pažnju su izazvale najavljene promene, pa mnoge zanima koliko će sada moći da budu na bolovanju?

- To je izmena dela Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojim je predloženo da izabrani lekar po pravilu utvrđuje privremenu sprečenost za rad do 30 dana umesto 60, kako je bilo do sada. Izuzetak i dalje ostaju osiguranici koji boluju od malignih bolesti, koji su sprečeni za rad zbog bolesti ili komplikaciji u vezi s održavanjem trudnoće, osoba sa invaliditetom i kod neposredno obavljenih hirurških intervencija. Cilj je bio da se spreče zloupotrebe kojih smo svi svesni. Ne želim da ćutim i da se bavim samo lakim i lepim temama, moramo da rešavamo probleme i uvodimo sistem.

Šta se dešava s lekovima. I tu postoji pomak?

- Usvojili smo pravilnik o neregistrovanim lekovima, koji podrazume uvoz lekova iz zemalja van granica EU u slučaju nestašice lekova. Svet je u ozbiljnoj krizi i što se tiče recesije i što se tiče ratnih sukoba. Često se najavljuju nestašice razne robe, uključujući i lekova. Nadam se da do toga neće doći, ali moramo uvek biti spremni. Na ovaj način možemo da uvozimo lekove iz Kine, Velike Britanije, Rusije, Kanade, Japana, Indije, Južne Koreje i drugih zemalja. Ovaj pravilnik nam omogućava odobrenje za uvoz neregistrovanih lekova istog sastava, jačine, istog farmaceutskog oblika i pakovanja. Ono što moram da istaknem i da svima bude jasno: kvalitet, efikasnost i bezbednost su neupitni. Sigurnost građana mi je glavni cilj, ovo je odgovorno postupanje Vlade koja brine o svojim građanima.

 

Lista čekanja za transplantacije organa i dalje je velika. Najavili ste novine.

- Napravili smo veliki pomak iako je situacija daleko od idealne što se tiče broja transplantacija. Na današnji dan realizovano je 12 donora i obavljeno 30 transplantacija organa (21 bubreg, četiri jetre i pet srca). Veliki korak smo napravili kada smo VMA uvezali sa civilnim zdravstvom. Danas obe zdravstvene ustanove rade sinhronizovano, kako je to oduvek i trebalo da bude, i tu zahvalnost dugujem i gospodinu Vučeviću, koji je imao razumevanja za saradnju vojnog i civilnog zdravstva. Moramo nastaviti da radimo na podizanju svesti o donorstvu, kao i na vraćanju poverenja u zdravstveni sistem. Pripremili smo zakon koji očekujem da bude usvojen u novom sazivu, on podrazumeva saglasnost porodice. Mislim da je to važno, poverenje celog društva u sistem je najvažnije. Smatram da je najveći čin ljudskosti upravo doniranje organa.

 Šta se dobija uvođenjem platnih razreda za lekare?

- To je program i koncept koji razvijamo, na tome mora da radi više ministarstava i službi. Želimo da stvorimo pravedan sistem. Ne mogu istu platu da imaju oni koji provode ceo dan na klinici, imaju 20 operacija sa dobrim rezultatima i oni koji imaju dve. Pre svega, da bi postao dobar hirurg, moraš da imaš dovoljan broj operacija, to nisu samo brojke, to znači sigurnost i bezbednost pre svega za pacijenta. Broj operacija, broj pregleda i, naravno, uspešnost pri lečenju, kao i težina tih operacija - sve se to mora uzeti u razmatranje. Moramo da smislimo način nagrade za one koji uspešno rade, trud se mora nagraditi. To bi bio podsticaj i za mlade koji bi imali na koga da se ugledaju, time bi im dali motiv da se trude i da vide da neko vidi i nagrađuje njihov rad.

 

Vreme je za zabranu pušenja

Od sledeće godine biće zabranjeno pušenje u zatvorenom?

- Verujem, i radimo na tome. Urađen je osnovni predlog, sada je na redu mišljenje drugih ministarstava i državnih organa, zatim javne rasprave i zakonodavstvo. Očekujem da će taj zakon konačno biti donesen sledeće godine. Ostali smo poslednja država u Evropi koja još uvek nije uvela ovaj zakon. Možda ne možemo da sprečimo sve bolesti, ali ono što je sigurno dokazano to je da su 95 odsto onih koji imaju rak pluća - pušači. Moramo i svi mi kao pojedinci i kao društvo uraditi nešto za sebe i za svoje zdravlje. Radimo na unapređenju zdravstva, ali ne možete da živite nezdravo 50 godina i da očekujete da vam neko preko noći reši sve probleme. Moramo da naučimo zdrave navike, a to je ishrana, fizička aktivnost, da prestanemo sa konzumiranje duvana i alkohola ili barem za početak da sve to smanjimo. Kada govorimo o zdravlju, tu nema kompromisa, učiniću sve što je mojoj mogućnosti da utičem na kolektivnu svest o zdravom načinu života. Radili smo detaljna istraživanja i skoro 80 odsto građana podržava donošenje ovog zakona. Mislim da je vreme za to.

 

Narod će 17. decembra prepoznati rezultate

 Izborna trka uzima maha, kako je vi vidite?

- Izbori su uvek dobar način da se proveri volja građana. Mislim da to treba biti period predstavljanja rezultata i, sa druge strane, kandidovanja ideja. Nažalost, vidimo da to nije tako. Često sam zgrožena rečnikom koji se koristi, i posebno mi je nedopustivo napadati članove porodice i srodnike koji nemaju veze sa javnim životom. Volela bih kada bi politika u Srbiji i izborne kampanje bile takmičenje u rezultatima, idejama i biografijama.

Šta očekujete od 17. decembra?

- Verujem da će narod prepoznati rezultate koji su napravljeni u prethodnih 10 godina i prepoznati naš rad u ovoj vladi i to potvrditi na izborima.
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading