SPOMENIK ŽRTVAMA USTAŠKOG ZLOČINA Postavljeno spomen obeležje stradalima u Donjoj Suvaji u Lici
Srpsko nacionalno veće SNV postavilo je spomenik žrtvama ustaša u Donjoj Suvaji u Lici.
U selu Donja Suvaja kod Srba u Lici, Srpsko narodno veće postavilo je spomenik posvećen žrtvama ustaškog zločina počinjenog 1. jula 1941. godine. Parastos u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg za 290 ubijenih civila, većinom žena i djece, služio je Episkop gornjokarlovački Gerasim sa sveštenstvom.
"Dana 1. jula 1941. godine ustaše su, vođeni Maksom Luburićem, surovo mučili i ubili žene, djecu i starije mještane u Donjoj Suvaji. Spomenik s natpisom i 290 njihovih imena uklesanih u kamenu, autora Davida Kabalina, podignut je na 80. godišnjicu njihovog ubojstva na inicijativu SNV-a te preživjelih svjedoka i mještana Suvaje, u znak sjećanja na njihove živote, stravični samrtni čas, ali s vjerom u ideju pobjede čovjeka nad mržnjom", poručili su iz Srpskog narodnog veća.
Počinili su prvi zločin te vrste u nizu zločina koji su im prethodili. U Gudovcu su ubili gotovo dve stotine muškaraca, u Glini kako je bilo planirano, između 300 do 400 muškaraca od šesnaeste godine pa naviše, u Veljunu više od pet stotina muškaraca. Zločin počinjen u Donjoj Suvaji, Osredcima, Bubnju i Nebljusima, počinjen je u tri-četiri dana. Jedna je akcija, jedno je zlo, ali nije bilo jedino - rekao je Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog veća i predsednik SDSS-a, naglasivši da su "svi oni koji su mislili da će rušenjem i uklanjanjem ovakvih spomen obeležja zatrti trag tom zločinu, naknadni sudionici u zločinu".
- Ne znati za zločine koji su počinjeni na cijelom prostoru NDH, od Gorskog Kotara pa do Podrinja i Istočne Hercegovine, gdje su ustaška vojska i redovna, domobranska vojska poduzimale iste akcije, s istim ciljem, ne govoriti o tome danas i ne biti na mjestima kao što je Donja Suvaja, nije samo stvar zaborava niti okupiranost poslovima i brigama, već to znači strah od zamjeranja nekima koji tu ideologiju i danas doživljavaju kao veliku, ili je stvar vjerovanja da žrtve nisu vrijedne sjećanja - poručio je predsjednik SNV-a.
On je zaključio kako nijedno od ta dva verovanja nije dostojno slobodnog čoveka.
Otvaranju spomenika u Donjoj Suvaji prisustvovali su predstavnici Ambasade Republike Srbije u RH, saborska zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga, članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Zadarske županije, Udruge veterana Domovinskog rata i antifašista (VeDRA) iz Splita, te predstavnici županijskih, općinskih i lokalnih vlasti iz tri županije.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)