KABUL PADA ZA 90 DANA? Talibani krenuli da seju užas: Ubijaju vojnike i novinare, tuku žene i prisiljavaju ih na brak
Prema nekim procenama talibani sada kontrolišu dve trećine zemlje. Iako su mnogi stručnjaci predviđali da će brzo povlačenje američkih trupa povećati moć talibana, niko nije predvideo da će se sve odvijati ovako brzo. Nekada se procenjivalo da će proći godine pre nego što se talibani približe Kabulu, a sada je moguće da prestonica zemlje padne u roku od 90 dana.
Dok se snage avganistanske vlade bore da uspore zamah talibana, avganistanski civili pate. Civilne žrtve porasle su tokom nove talibanske ofanzive, a postoje izveštaji o talibanskim zverstvima, što ukazuje na povratak najmračnijih vremena vladavine militantne grupe. Nedavni izveštaji o pogubljenjima zarobljenih avganistanskih vojnika po kratkom postupku, premlaćivanju žena za koje se smatra da su neskromno odevene, prisilnim brakovima i ubistvima civilnih vođa i novinara stvorili su osećaj panike među stanovništvom i doveli do masovnog raseljavanja.
Šta je sledeće?
Postoje tri moguće putanje sukoba, piše američki Institut mira.
Sporo gušenje
Talibanska glavna strategija bila je zauzimanje ruralnih područja koje vlada teško brani, zatim opkoljavanje gradova i širenje straha i kontrole. Sada se ta strategija sprovodi na nacionalnom nivou, talibani preuzimaju provincije tako što odvajaju velike gradove jedni od drugih, ograničavaju prihode i robu, a Кabul sve više okružuju i izoluju.
Talibani sada kontrolišu većinu avganistanskih graničnih prelaza, što uskraćuje prihod za vladu i omogućava talibanima da oporezuju trgovinu kako bi finansirali njihove borbe. Кarta okruga pod kontrolom talibana ilustruje koliko je Кabul okružen na severu, jugu i zapadu. Jedini siguran put je istočno do Džalalabada i Pakistana. Može se pretpostaviti da će se talibani dalje fokusirati na tu rutu.
Strategija zaokruživanja ima za cilj da vremenom iscrpi snagu vlade. Ideja je da će sa dovoljno pritiska, vlada tražiti mir od talibana i dati im većinu onoga što žele u tom procesu. Ovo će biti pobeda za talibane, ali bi mogla da rezultira određenom ravnotežom snaga koju različite etničke i političke frakcije mogu da prihvate.
Prelomna tačka
Brži scenario koji vodi do talibanskog preuzimanja vlasti podrazumeva da militanti dođu do psihološke tačke preokreta, pri čemu se njihova konačna pobeda čini neizbežnom za kritičnu masu političkih lidera. Oni se nakon toga prebacuju na talibansku stranu ili se brzo predaju kako bi izbegli skupe borbe ili progon u novom političkom poretku.
U mnogim slučajevima to se već dogodilo - više ima izveštaja o povlačenju vladinih snaga ili predaji, nego o slučajevima bitki. Istorijski gledano, na taj način se moć često menjala u Avganistanu. Na primer, 1996. godine, ono što je izgledalo kao stabilan, ali spor napredak talibana, brzo se pretvorilo munjevitu ofanzivu kada se odbrana Кabula srušila, talibani su za dan uspeli da uđu u grad.
Ovaj scenario izgleda sve verovatniji. On bi talibanima omogućilo maksimalnu dobit i verovatno bi dovelo do povratka njihovog samoproglašenog Emirata.
Povratak sa dna
Ovaj scenario predviđa da će se avganistanska vlada i antitalibanska koalicija političkih lidera, pogođene egzistencijalnom pretnjom, ujediniti u koordinisaniju i snažniju opoziciju. Čini se da je američki predsednik Džo Bajden računao na ovu opciju kada je u utorak primetio da avganistanske snage "moraju da žele da se bore".
Predsednik Gani sastao se u sredu u Mazar-e-Šarifu sa liderima u pokušaju da udruži resurse i poveća političku motivaciju u borbi protiv talibana. Zabrinjava to što ovi napori verovatno dolaze prekasno. Ako vladine snage mogu da spreče talibane da zauzmu najveće gradove i sve transportne pravce, to će dati vreme avganistanskim snagama da se prilagode novoj realnosti borbi bez američkih pomagača i uzvrate borbu.
Ovo bi i dalje dovelo do rata "iscrpljivanja", ali bi on verovatnije doveo do zastoja na bojnom polju, pa bi i mirovni pregovori bili verovatniji.
Nažalost, svi ovi scenariji znače i ogromne ljudske gubitke za Avganistance i malo je verovatno da će u skorije vreme dovesti do stabilnosti. Ako avganistanska vlada izdrži, ona će ostati slaba i krhka, pa će talibanski zamah morati da se uspori ili zaustavi na neko vreme pre nego što se pregovara o bilo kakvom ozbiljnom kompromisnom rešenju.
Ako talibani uspeju da preuzmu kontrolu brže, suočiće se sa još težim izazovima upravljanja - velika većina avganistanskih građana ne želi da živi pod njihovom vlašću, malo je verovatno da će privući značajnu donatorsku pomoć s obzirom na nedavna zlodela i represivnu politiku, a nemaju jasan plan ili iskustvo vođenja moderne države. Čak i ako će biti potrebno neko vreme da se razbijene antitalibanske snage pregrupišu, kontrarevolucija se čini neizbežnom ako se ne postigne uravnoteženo političko rešenje.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)