RAZGOVOR TRAJAO GOTOVO TRI SATA Otkriveno o čemu su pričali Merkel i Putin!
Kako je na početku konferencije za medije rekao predsednik Putin, razgovori su bili konstruktivni i „kao i uvek ─ odlični“.
„Naš današnji razgovor sa gospođom saveznom kancelarkom po tradiciji su bili konstruktivni i poslovni. Podrobno su, uključujući i uz učešće delegacija, razgovarali o stanju i perspektivama razvoja rusko-nemačkih odnosa, razmenili mišljenja o najširem krugu pitanja“, rekao je Putin na početku zajedničke konferencije za medije.
Ruski lider je istakao da je važno sprečiti teroriste da uđu u zemlje koje se graniče sa Avganistanom, uključujući i pod maskom izbeglica.
„Pokret Taliban danas kontroliše praktično čitavu teritoriju zemlje, uključujući i glavni grad. To su realnosti i iz tih realnosti se mora polaziti, ne dozvoljavajući raspad avganistanske države“, istakao je Putin.
„Neophodno je prekinuti neodgovornu politiku spoljnog nametanja tuđih vrednosti, težnju da se u drugim zemljama gradi demokratija po tuđim obrascima, ne uzimajući u obzir ni istorijske, ni nacionalne ni verske karakteristike i potpuno zanemarujući tradicije po kojima žive drugi narodi“, dodao je on.
Ruske vlasti dobro poznaju Avganistan i znaju koliko je kontraproduktivno pokušavati da se ovoj zemlji spolja nametnu neuobičajeni oblici državne vladavine i javnog života, rekao je predsednik Rusije.
„Nijedan takav društveno-politički eksperiment nikada nije imao uspeha i samo je doveo do uništenja država i degradacije njihovih političkih i društvenih sistema“, dodao je on.
O gasovodu „Severni tok 2“
Sa svoje strane, nemačka kancelarka saopštila je da je sa Putinom razgovarala o gasovodu „Severni tok 2“ i zaključivanju sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državima o tom projektu.
„Razgovarali smo i o ekonomskim odnosima bilateralne prirode, oni se razvijaju, i s tim u vezi, naravno, govorili smo o ‘Severnom toku 2’. Želela bih da naglasim da ovo nije bilateralni rusko-nemački projekat, već (projekat) na evropskom nivou, jer su u njega uključena i druga preduzeća iz drugih zemalja“, objasnila je Merkelova.
Ona je dodala da je tokom sastanka bilo reči o dokumentu zaključenom između Sjedinjenih Američkih Država i Nemačke i imenovanju Georga Grafa Valderzea za specijalnog predstavnika vlade za tranzit gasa u Ukrajinu.
„Predsednik i ja smo razgovarali o tome da će Graf Valderze biti veoma iskusan pregovarač u vezi sa tranzitom gasa u Ukrajinu i posle 2024. godine. I mi snosimo određenu odgovornost ovde, bez obzira na sve ekonomske aspekte koje treba uzeti u obzir“, naglasila je nemačka kancelarka.
O Belorusiji
Protivrečnosti unutar beloruskog društva mogu se rešiti samo u okvirima ustava i bez spoljnog mešanja, rekao je Putin.
Ruski lider je objasnio da se na sastanku razgovaralo i o Belorusiji i da je tu temu dotakla kancelarka.
„Smatramo da se protivrečnosti unutar beloruskog društva mogu rešiti samo u okviru ustavnog i pravnog polja i da to mogu rešiti isključivo sami Belorusi bez spoljnog mešanja“, naglasio je Putin.
Komentarišući situaciju na beloruskim granicama, nemačka kancelarka osudila je postupke beloruskih vlasti u situaciji sa izbeglicama na granicama ove države.
„U kontekstu Belorusije, najoštrije sam osudila upotrebu ljudi u nevolji kao hibridnog oružja. Radi se o situaciji na belorusko-litvanskoj granici“, precizirala je Merkelova.
Rešavanje situacije u Donbasu
Ruski predsednik rekao je i da je sa nemačkom kancelarkom razgovarao o situaciji na jugoistoku Ukrajine.
Predsednik je primetio da je nemačka kancelarka učinila mnogo da pomogne u rešavanju unutrašnje ukrajinske krize.
„Svi smo zajednički tražili mogućnosti da vratimo mir u Donbas. Nažalost, do sada to nismo mogli da postignemo“, dodao je on.
Putin je dodao da se zbog postupaka ukrajinskih vlasti čini da su u Ukrajini odustali od mirnog rešavanja sukoba na istoku zemlje i zatražio od nemačke kancelarke da tokom njene posete Kijevu 22. avgusta utiče na ukrajinsku stranu.
„Ne može da ne zabrinjava činjenica da je Ukrajina usvojila niz zakona i podzakonskih akata, koji su u suštini u suprotnosti sa Minskim sporazumima. Stiče se utisak da je rukovodstvo ove zemlje u principu odlučilo da odustane od mirnog rešavanja situacije“, objasnio je ruski lider.
Sa svoje strane, Merkelova je rekla da postoji određena stagnacija u radu normandijskog formata za rešavanje situacije u Donbasu i da je potrebno da se on oživi.
„Razgovarali smo i o situaciji u Ukrajini. Normandijski format je jedini politički format koji imamo na raspolaganju za diskusiju o spornim temama. U ovom trenutku postoji neki zastoj. Nažalost, duž kontakt-linije ginu ukrajinski vojnici i ja sam se zalagala za nastavak, davanje više života ovom formatu“, istakla je nemačka kancelarka.
Putin je dodao da je Rusiji uvek drag dolazak Merkelove i kada ona napusti mesto kancelara Nemačke.
Kako je ranije navedeno u Kremlju, format pregovora ne podrazumeva potpisivanje bilo kakvih dokumenata.
Merkelova je došla u posetu Rusiji poslednji put kao nemačka kancelarka. U septembru se u Nemačkoj održavaju izbori za Bundestag na kojima Merkelova neće učestvovati.
Nemačka kancelarka Angela Merkel doputovala je u petak u Moskvu gde se sastala sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, a na početku sastanka izjavila je da uprkos nesuglasicama između Nemačke i Rusije ona ima o čemu da razgovara sa svojim ruskim kolegom.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)