AMERIKA GUBI NAJBITNIJI RAT! Glavni neprijatelj je obično "nevidljiv" i vodi se strategijom 21. veka
Foto: Shutterstock

Ukoliko uporedimo nunklearni arsenal Sjedinjenih Država i Kine postaje očigledna vojna nadmoć zapadne supersile.

Broj kineskih bojevih glava 2020. je bio otprilike 200. Prvog septembra iste godine Kancelarija ministra odbrane u svom godišnjem izveštaju Kongresu predvidela je da će Kina udvostručiti svoj arensal tokom naredne decenije.

Ovo predviđanje, međutim, pokazalo se kao krajnje naivno. Izvještaj koji se uglavnom zasniva na analizi iz 2021. godine, pokazuje da Kina već danas u svojim skladištima ima više od 400 bojevih glava.

Pentagon sada predviđa da će se kineski nuklearni arsenal do 2035. godine sastojati od 1.500  bojevih glava.

Ovi uporedni izveštaji jasno pokazuju dve stvari. Prvo da predviđanja Pentagona lako mogu da potcene kapacitete Kine. Ali i da Peking daleko zaostaje za Vašingtonom, barem kada je u pitanju nuklearno naoružanje.

Poređenja radi, Sjedinjene Države imaju blizu 4.000 superiornih nuklearnih bojevih glava. SAD nastavljaju da modernizuju svoj nuklearni arsenal i znatno premašuju minimalni zahtev za nuklearne udare na Kinu, ističe istaknuti američki analitičar Majkl Dalzel Svejn stručnjak za bezbednosne studije Kine i istočne Azije.

ZAŠTO JE ONDA KINA NEPRIJATELJ BROJ 1?

Pentagon je otvoreno istakao u svojoj novoj odbrambenoj strategiji da upravo Kina ostaje najveći bezbednosni izazov za Sjedinjene države uprkos ratu u Ukrajini, a pretnja iz Pekinga odrediće kako će američka vojska biti opremljena i oblikovana za budućnost.

Još sredinom 2022. direktor CIA Vilijam Berns jasno i otvoreno je upozorio da je upravo Kina jedini i glavni geopolitički izazov za SAD u ovom veku.

Berns je tada napomenuo da ambicije kineskog vođstva pedstavljaju dugoročni izazov.

- Po mom mišljenju, ovo je jedini i najvažniji geopolitički izazov u 21. vek -  saopštio je direktor CIA.

Istog mišljenja je i direktor FBI-a. Kristofer Rej obraćajući se generalnom direktoru MI5, Kenu Mekalumu, potvrdio je dugogodišnju zabrinutost zbog ekonomske špijunaže i hakerskih operacija Kine.

- Vidimo da je kineska vlada ta koja predstavlja najveću dugoročnu pretnju našoj ekonomskoj i nacionalnoj bezbednosti, a pod "našom", mislim na obe naše zemlje, zajedno sa našim saveznicima u Evropi i svetu - upozorio je direktor FBI-a.

KINA POBEĐUJE U SAJBER RATU - BORBA PROTIV "NEVIDLJIVOG" NEPRIJATELJA

Kineski vojni analitičari često citiraju jednu studiju RAND Corporation-a:

- Sajber rat je strateški rat u informatičkom dobu, baš kao što je bio nuklearni rat u 20. veku.

Kinezi ovu definiciju koriste kao osnovu za tvrdnju da sajber rat ima mnogo širi značaj za nacionalnu bezbednost i da uključuje konkurenciju u oblastima izvan vojske.

U prilog ovome svakako govori kineska armija "hakerske vojske".

Foreign Policy je u svom istraživanju procenio da osoblje kineske "hakerske vojske" broji izmeđi 50.000 do 100.000 pojedinaca, dok ove brojke u istraživanjima drugih medija dostižu i milion. Do danas nije poznat ukupan broj aktivnih kineskih hakera.

Daleko od toga da su SAD nesvesne važnosti sajber moći. Vašington  je već pokazao svoju snažnu želju da upotrebi sva raspoloživa sredstva, uključujuci i ona netržišna, kako bi pobedio u ovoj trci.

Stopostotna američka taktika da je nadmaši sve u ovoj borbi, ako je moguće, najradije na račun drugih.

Kontrola izvoza čipova

Jedna od poslednjih "taktika" Vašingtona jeste nametanje kontrole izvoza čipova  na koju kina nije ostala nema.

Kina je u decembru podnela tužbu u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) protiv SAD zbog nametanja kontrole izvoza čipova, navodi se u Tviter objavi lista Global Tajms koji podržavaju kineske vlasti,a koji se poziva na izvor u kineskom ministarstvu trgovine, preneo je Tanjug

Ovim potezom Peking pokušava pravnim sredstvima da razreši svoju zabrinutost i zaštiti svoje "legitimne interese", navodi se u tvitu, preneo je Rojters.

Ove godine, predsednik Džozef Bajden je potpisao zakon o paketu pomoći od 52,7 milijardi dolara za američke proizvođače poluprovodnika kako bi ojačao svoju konkurentsku prednost u odnosu na Kinu.

Peking je odgovorio paketom podrške od 143 milijarde dolara za poluprovodničku industriju i istraživačke aktivnosti u zemlji, koji će Narodnu Republiku održati mikročipovima uprkos američkim sankcijama. Novac će biti isplaćen u periodu od pet godina, počevši od prvog kvartala 2023. godine, a najveci deo će biti namenjen za subvencionisanje kupovine poluprovodničke opreme kineske kompanije.

Da je sajber rat od krucijalnog značaja jasno pokazuje nedavna panika koju je podigla Kineska veoma poularna društvena platforma.

Od zabrinutosti da "Kina određuje šta gledaju u Americi", do optužbi da je "nacionalna bezbednost ugrožena u SAD", prosto je zapanjujuće koliko je panike izazvala kineska aplikacija "Tiktok”.

NAJVEĆI STAH AMERIKE

Iako Kina barem prema prognozama Pentagona neće dostići ni polovinu kapaciteta nuklearnog naružanja do 2035. godine, ipak se pedviđa da će baš te godine prestići SAD kao najveća svetska ekonomska sila.

“Očekujemo da će se težina globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) još više pomeriti prema Aziji u narednih 30 godina”, napisali su ekonomisti Goldman Saksa Kevin Dali i Tadas Gedminas u izveštaju na 45 stranica.

"Potencijalni rast SAD-a ostaje znatno niži od rasta velikih tržišnih ekonomija u razvoju, uključujući Kinu”, naveli su oni.

Na osnovu ovog predviđanja jasno je da Amerika nije u strahu od nuklearnog napada Pekinga, već da bi kineska ekonomija mogla da u potpuno baci ameriku na kolena.

I dok su svetske oči uprte u odnose Vašingtrona i Pekinga, svakim danom jedna sila postaje sve moćnija i uskoro bi mogla da postane vodeća u Aziji.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading